Szkolenie gruzińskich policjantów w Małopolsce
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wraz ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie uczestniczy w projekcie współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska Pomoc” pn. „Szkolenie funkcjonariuszy i funkcjonariuszek Policji Patrolowej i Służb Zarządzania Kryzysowego w zakresie podejmowania wieloaspektowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Gruzji”. Realizacja pierwszego z dwóch etapów projektu odbyła się na terenie Polski. Celem szkolenia była poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Republiki Gruzji poprzez wzmocnienie instytucjonalne Policji Patrolowej i Straży Pożarnej MSW Gruzji poprzez przeszkolenie 15 funkcjonariuszy.
Podczas 7-dniowego szkolenia, które odbyło się od 7-13 września w Krakowie, została przestawiona m.in. tematyka z zakresu techniki i taktyki poruszania się pojazdem uprzywilejowanym, zasady postępowania z substancjami niebezpiecznymi, działania ratownicze służb podczas zdarzeń chemiczno-ekologicznych, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, psychopatologia funkcjonowania człowieka w aspekcie bezpieczeństwa.
Zajęcia z psychologiem obejmowały problematykę „Psychopatologii funkcjonowania człowieka w aspekcie bezpieczeństwa” – osoby, policjantów/strażaków oraz innych osób z otoczenia. Omówione zostały charakterystyczne objawy chorób i zaburzeń psychicznych, towarzyszące im emocje i zachowania osoby oraz ich następstwa. Przedstawiono wskazówki do kontaktu policjanta/strażaka z osobą z zaburzeniami psychotycznymi (urojeniami, halucynacjami), osobą w depresji, kryzysie emocjonalnym, z myślami samobójczymi. Interesującą i istotną z zawodowego punku widzenia była też tematyka stresu pourazowego, reakcji osób, zniekształconego odbioru rzeczywistości oraz dezadaptacji, w wyniku doznanego urazu psychicznego. Szkolenie przebiegało zarówno w formie wykładu jak i dyskusji oraz wymiany doświadczeń.
Policjanci z wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie we współpracy z instruktorami Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy MOTO PARK KRAKÓW prowadzili na obiekcie ośrodka na ul. Rzepakowej szkolenie z zakresu doskonalenia techniki kierowania pojazdem w zmiennych warunkach terenowych, w tym w warunkach prowadzenia pościgu.
Funkcjonariusze Wydziału Doboru i Szkolenia przedstawili obowiązujące procedury z udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia osobom, które doznały zarówno obrażeń miejscowych i uogólnionych tj. m.in. złamania, wytrzewienia, krwotoki, amputacje urazowe.
Funkcjonariusze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej na terenie poligonu w Kościelcu realizowali elementy ratownictwa drogowego przy współpracy innych służb na miejscu zdarzenia:
-współpraca Policji i Państwowej Straży Pożarnej w bezpośrednich czynnościach ratowniczych, z uwzględnieniem możliwości sił i środków technicznych do działań w zagrożeniu.
-udzielanie przez Państwową Straż Pożarną pomocy Policji poprzez wykonanie pomocniczych (specjalistycznych) czynności ratowniczych zapewniających bezpieczeństwo pożarowe oraz ratownictwo techniczne, ekologiczne i medyczne podczas działań prowadzonych przez Policję.
-zabezpieczenie działań ratowniczych z uwzględnieniem asekuracji ratowników podczas działań ratowniczych prowadzonych bezpośrednio w strefie zagrożenia oraz w jego sąsiedztwie.
Teraz przed małopolskimi policjantami rewizyta w Gruzji. Od 23-27 września br. będą szkolić i wymieniać doświadczenia z kolejnymi gruzińskimi funkcjonariuszami.