Aktualności

O Współczesnych Obliczach Handlu Ludźmi podczas szkolenia Asystentów Edukacji Romskiej

Data publikacji 18.10.2024

W ubiegłym tygodniu, na zaproszenie Pełnomocnika Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych – pana Tomasza Ocetkiewicza, policjant Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził szkolenie zorganizowane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, adresowanym przede wszystkim do asystentów edukacji romskiej z terenu Małopolski. Spotkanie miało ścisły związek z przypadającym na dzień 18 października – Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Szkolenie, które odbyło się 11 października br., było kolejnym z cyklicznie organizowanych szkoleń, kierowanych m.in. do osób wspierających dzieci romskie w ich procesie edukacyjnym. W szkoleniu, oprócz asystentów edukacji romskiej pracujących z dziećmi i młodzieżą w małopolskich szkołach wzięli udział przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W trakcie spotkania policjant przybliżył uczestnikom obszar tematyczny obejmujący zjawisko handlu ludźmi, podkreślając jednocześnie, że każdy z nas może paść ofiarą tego przestępczego zachowania. Odbiorcy mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami o samym procederze jak również formach zniewolenia osoby przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za zgodą ofiary. Celem szkolenia było nie tylko dotarcie do potencjalnych ofiar, lecz również uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkie zachowania mające znamiona handlu ludźmi. Ponadto istotne jest zwiększenie świadomości ogółu na temat zasad bezpieczeństwa, potencjalnych zagrożeń i sposobów na ograniczenie lub uniknięcie ryzyka związanego  z podejmowaniem pracy za granicą.

Warto przy tym nadmienić, że handel ludźmi jako przestępstwo przeciwko wolności, rażąco narusza godność i prawa człowieka. Jednocześnie, ze względu na bardzo złożony charakter, stanowi czyn niezmiernie trudny do wykrycia i udowodnienia. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne, sytuację gospodarczą i społeczną jest zarówno krajem tranzytu osób na zachód Europy, jak również miejscem docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Jak pokazują statystyki, wykorzystanie osób do pracy przymusowej jest obecnie dominującą formą eksploatacji ofiar handlu ludźmi.

Inicjatywa szkoleniowa spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników.

 

Powrót na górę strony