Aktualności

Oświęcim. Oddali hołd i dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 106. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Data publikacji 12.11.2024

11 listopada 2024 w całym kraju obchodzono 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Oświęcimiu rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

O godzinie 10 w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów w Oświęcimiu, odbyła się uroczysta msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy w biało-czerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości przy ulicy Dąbrowskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn Polski. Po hymnie oraz okolicznościowych przemówieniach, delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyło wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w walce o niepodległość Polski.

Policję reprezentował mł. insp. Paweł Ślęczkowski I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu, który wraz z przedstawicielami Wojska Polskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Straży Pożarnej, złożyli biało-czerwony wieniec oddając cześć poległym w walce o niepodległość. W uroczystości wzięły udział również poczty sztandarowe: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Miejskiej oraz szkół.

Następnie na cmentarzu parafialnym złożono wiązanki pod pomnikiem żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921,1939-1945 oraz pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 roku. W tym wyjątkowym dniu na terenie Oświęcimia, odbyło się wiele różnych imprez kulturalnych i sportowych o charakterze patriotycznym.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się również w pozostałych miastach powiatu, gdzie samorządowcy, policjanci oraz mieszkańcy złożyli hołd bohaterom, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.   
Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz osobami uczestniczącymi w imprezach kulturalnych i sportowych na terenie powiatu, czuwali policjanci, strażnicy miejscy, strażacy, strażacy ochotnicy oraz ratownicy medyczni. 


 

Powrót na górę strony