Policjanci z Czchowa zatrzymali dwóch kierujących pod wpływem alkoholu
Policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie jednej nocy zatrzymali dwóch kierujących, którzy pod wpływem alkoholu kierowali samochodami. Jeden z nich miał około 1,5 promila alkoholu, drugi był w stanie po użyciu alkoholu i posiadał aktywne zakazy prowadzenia pojazdów. Apelujemy, aby pod żadnym pozorem, nie wsiadać za kierownicę, jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi.
Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Pomimo cyklicznie prowadzonych akcji mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących z ruchu drogowego, funkcjonariusze niemal każdego dnia zatrzymują tych, którzy lekceważąc przepisy, wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Tylko w nocy z 15/16 listopada br. policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie zatrzymali dwóch takich kierujących. Kilka minut po północy w gminie Czchów, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego subaru. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Funkcjonariusze tej samej nocy, po godzinie 3.30 w gminie Gnojnik zatrzymali do kontroli drogowej kierującego bmw. 25-latek kierował samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 0,3 promila. W trakcie sprawdzania w policyjnych bazach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna w ogóle nie powinien siadać za kierownicę pojazdu, gdyż wyrokiem sądu posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów? W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
Miejmy świadomość ogromnego zagrożenia w ruchu drogowym, jakie powodują tacy kierowcy, którzy przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie, niejednokrotnie stają się sprawcami poważnych wypadków drogowych. Przypominamy, że w jednostkach Policji dostępne są urządzenie do badania stanu trzeźwości, z którego można skorzystać bezpłatnie i anonimowo.