W sobotę (21.12.br.) w Dłużcu doszło do wypadku drogowego. W skutek potrącenia przez samochód zmarła 60-letnia piesza.
Do wypadku doszło około godziny 17 na drodze wojewódzkiej nr 794 w Dłużcu. Jak wstępnie ustalono 60-latka, która prowadziła rower została potrącona przez 22-letniego kierowcę seata, w momencie gdy przechodziła przez jezdnię. Kierowca seata był trzeźwy. Do czasu przyjazdu ratowników, udzielał pomocy pieszej przystępując do reanimacji. Na miejsce wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pomimo pomocy medycznej, 60-letniej pieszej nie udało się uratować. Obecnie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. Dopiero po jego zakończeniu będzie można mówić o okolicznościach i przyczynach tego wypadku drogowego.
Do pozostałych wypadków z udziałem pieszych doszło 5 października br. niedaleko miejscowości Hutki kierujący volvo jadąc poza obszarem zabudowanym potrącił pieszego. Obrażenia jakie doznał 53-letni mężczyzna okazały się śmiertelne. Wstępnie ustalono, że pieszy poruszał się poza terenem zabudowanym bez odblasków. Z kolei 28 listopada br. na drodze krajowej nr 94 w Sienicznie 56-latka kierująca kią, jadąc z Olkusza w kierunku Krakowa, potrąciła 28-letnią pieszą, która szła poboczem drogi. W wyniku tego zdarzenia kobieta zmarła. Kierująca kia została przebadana na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Była trzeźwa. Kobiecie pobrana również krew do badania W sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Te wydarzenia pokazują jak ważne jest zachowanie ostrożności na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Chwila nieuwagi może być przyczyną tragedii na drodze. Dlatego „trzeźwy” umysł, rozsadek i roztropność powinny być domeną każdego z uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy, że jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w zwłaszcza dla pieszych. Wcześnie zapadający zmrok oraz ciemne poranki, mokra i śliska nawierzchnia, niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, niezachowanie szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących jak i pieszych to czynniki, które wpływają na ryzyko występowania wypadków drogowych.
Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych przypominamy, że każdy kto porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Taki element odblaskowy warto posiadać również poruszając się w obszarze zabudowanym, gdzie są miejsca równie niebezpieczne – niewidoczne i słabo oświetlone. W warunkach ograniczonej widoczności kierujący ma szansę dostrzec takiego pieszego już z odległości około 120 – 150 metrów, co znacznie zwiększa szansę na uniknięcie wypadku. Gdy pieszy nie posiada elementu odblaskowego, kierujący zobaczy taką osobę z odległości około 30 metrów. Przy mokrej i śliskiej nawierzchni, kierowca nie zdąży w porę wyhamować. Apelujemy również do kierujących pojazdami, aby zwiększyli uwagę na drodze, zachowali szczególną ostrożność, a także zmniejszyli prędkość zbliżając się do przejścia dla pieszych.
Stosowanie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa z pewnością pozwoli uniknąć nieszczęśliwego wypadku.