xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Zatrucie tlenkiem węgla. Trzyosobowa rodzina trafiła do szpitala

Data publikacji 12.02.2025

W nocy z poniedziałku na wtorek (10/11.02.2025) służby ratunkowe interweniowały w jednym mieszkań w Kętach, gdzie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Małżeństwo oraz ich 15 miesięczne dziecko trafili na badania, obserwację i leczenie do szpitala.

Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 21, jak wynikało z relacji zgłaszającego 31  – letniego mieszkańca Kęt,  zauważył on, że żona po wzięciu kąpieli nagle źle się poczuła. Była słaba i miała nudności. Podejrzewając, że mogła zatruć się tlenkiem węgla z piecyka gazowego znajdującego się w łazience, natychmiast zadzwonił po Pogotowie Ratunkowe i otworzył okna w celu przewietrzenia mieszkania. Ratownicy medyczni do szpitala przewieźli małżeństwo oraz ich 15 – miesięczną córkę. Strażacy podczas sprawdzania mieszkania nie wykryli już podwyższonego poziomu stężenia tlenku węgla.

Służby ostrzegają o zagrożeniu i apelują o zainstalowanie czujników tlenku węgla.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno; wymioty; trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi; zaburzenia rytmu serca, drgawki, utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha — przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jeśli w łazience lub w innym pomieszczeniu w domu znajduje się piecyk gazowy, należy zachować czujność, ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla. Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz  bliskich regularnie należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast sygnalizuje to alarmem.

 

Powrót na górę strony