xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Profesjonalizm nie ma płci. Kobiety służą w polskiej Policji od 100 lat.

Data publikacji 26.02.2025

100 lat temu, 6 lutego 1925 roku na polecenie ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego utworzono Policję Kobiecą. Do służby przyjęto wtedy 30 kobiet. Aktualnie w polskiej Policji zatrudnionych jest ponad 38 tys. kobiet, a w garnizonie małopolskim Policji pełnią służbę 1472 policjantki i pracuje 1210 pracownic cywilnych.

kolaż zdjęć

 

W  małopolskim garnizonie Policji  zatrudnione są 2682 kobiety, w tym 1472 to policjantki, oraz 1210 pracownic cywilnych, a 606 z nich to pracownice Korpusu Służby Cywilnej. Policjantki służą w pionach kryminalnym, logistycznym oraz  prewencyjnym, pracując zarówno na stanowiskach wykonawczych, jak i kierowniczych.  Służąc dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa. Ale początki służby kobiet w polskiej Policji nie były łatwe. Historia kobiet w polskiej Policji to 26 lutego 1925 r, kiedy to minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą, a kilka tygodni później tj. 15 kwietnia 1925 r rozpoczął się kurs specjalny dla 30 policjantek. Jednak policjantki nie wykonywały tych samych obowiązków co ich koledzy.Kursantki zostały przeszkolone głównie do zwalczania sutenerstwa czy handlu żywym towarem. Kobiety wchodziły w środowiska sutenerów czy  domów publicznych.  Zajmowały się także pracą wychowawczą, gdyż sądzono że kobieta lepiej dotrze do dzieci i młodzieży i zrozumie ich problemy, jak również lepiej rozumie problemy społeczne kobiet. Na początku też rzadko spotykało się policjantki w mundurach, dopiero kierownictwo stwierdziło, że większe oddziaływanie wychowawcze wystąpi, jeśli do młodzieży przemówi umundurowana funkcjonariuszka.  Dowódcą struktur kobiecych została Stanisława Filipina Paleolog. Do niej też należało organizowanie szkoleń dla kandydatek do policji kobiecej oraz inspekcja jej komórek. Nadzorowała też utworzoną w 1935 r. kobiecą policję mundurową poszukując  optymalnych rozwiązań w pracy policyjnej i utrzymując kontakty z policjantkami z innych państw. (…)  Kierowana przez nią policja kobieca cieszyła się uznaniem w całej Europie. (…)  W listopadzie 1938 r. reprezentowała polskie policjantki na paryskim kongresie poświęconym walce z handlem kobietami i wygłosiła referat poświęcony dorobkowi polskiej policji kobiecej i sprawie resocjalizacji prostytutek oraz dziewcząt zagrożonych demoralizacją. (…)

Kryteria przyjęcia kobiet do służby policyjnej były dość ostre. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatka musiała mieć nienaganną opinię, konieczna była też opinia jednej z organizacji kobiecych. W momencie zamążpójścia musiała odejść ze służby. Zapotrzebowanie na policjantki z roku na rok stawało się coraz większe, a wskutek kryzysu gospodarczego i zmniejszenia się stanu etatowego policja przechodziła problemy kadrowe. Kolejne kursy zorganizowano w 1927 i 1929 r. Kierownictwo policji podchodziło do kobiecej służby sceptycznie i nie potrafiło sobie poradzić z potencjałem kilkudziesięciu policjantek.

(…) Z uwagi na stale rosnące potrzeby przystąpiono do poszerzenia kadr policji kobiecej i 26 marca 1935 r. minister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie w sprawie kursu specjalnego dla szeregowych - kobiet Policji Państwowej, w którym zarządził utworzenie przy Szkole dla Oficerów w Warszawie kursu dla kobiet.

Rozpoczął się on 3 kwietnia 1935 r. i wzięło w nim udział 65 słuchaczek (50 nowo przyjętych i 15 pozostających w służbie). Kurs trwał 3 i pół miesiąca, a po jego zakończeniu absolwentki, jeszcze przed otrzymaniem właściwego przydziału służbowego, odbyły 4-tygodniową praktykę w Urzędzie Śledczym m.st. Warszawy. Różnego rodzaju braki we wcześniejszym szkoleniu, jakie wykazała dziesięcioletnia praktyka, a także wzrost liczby obowiązków i poszerzenie sfery działań policji kobiecej spowodowały, że program szkolenia był systematycznie wzbogacany o nowe zagadnienia, a czas trwania kursu się wydłużał.

Absolwentki tegoż kursu były pierwszymi, które rozpoczęły służbę w mundurach. Przepisy mundurowe zostały zawarte w rozkazie komendanta głównego Policji Państwowej nr 668 z 20 lipca 1935 r. Kolejne kursy utworzono 15 października 1936 r. i 2 lutego 1938 r. Były to 5-miesięczne kursy, na które powołano po 50 policjantek. Kurs w 1938 r. był poprzedzony dwumiesięczną wstępną praktyką w Warszawie, Łodzi i Lwowie. Po jego zakończeniu policjantki skierowano na dalsze dwumiesięczne przeszkolenie praktyczne. Dopiero wówczas stworzono prawdziwe struktury i od tego momentu można mówić o faktycznym funkcjonowaniu policji kobiecej.

Aktualnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tys. kobiet, w tym 20 215 policjantek, 9627 pracownic Korpusu Służby Cywilnej oraz 8346 pracownic cywilnych. Najwięcej pań jest w służbie prewencyjnej, bo prawie 11 tys., w pionie kryminalnym mamy prawie 8 tys. policjantek, a w służbie wspomagającej ponad 1300 mundurowych. (Stan na 1 lutego 2025 r.)

W województwie małopolskim służbę pełni obecnie blisko1500  policjantek, które każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli naszego województwa. Policjantki służą w pionach kryminalnym, logistycznym oraz  prewencyjnym, pracując zarówno na stanowiskach wykonawczych, jak i kierowniczych.  Oprócz policjantek zatrudnionych jest też 1210 pracownic cywilnych, a 606 z nich to pracownice Korpusu Służby Cywilnej.

  • laborantka pracuje w labolatorium
  • policjantka za biurkiem
  • druga policjantka uśmiecha się zza biurka
  • policjantka prezentuje ulotki
  • policjantka stojąca za radiowozem
  • dwie policjantki w radiowozie
  • policjantka zatrzymuje pomieszczenie dla zatrzymanych
  • laborantka w trakcie pracy uśmiecha się do zdjęcia
  • policjantka zza biurka
  • techniczka kryminalistyki udziela wywiadu do telewizji
  • dwie policjantki pod wieżą ratuszową
  • policjantka pozuje przy radiowozie
  • dwie policjantki pozują na rynku
  • zestaw 96 zdjęć policjantek na jednej grafice

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony