Aktualności

31 podejrzanych w sprawie o oszustwa kredytowe.

Oświęcimscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, współpracując z Prokuraturą Rejonową w Oświęcimiu, postawieniem 38 zarzutów zakończyli postępowanie dotyczące oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Do Sądu w tej sprawie trafiły 34 tomy akt, a w gronie ponad 30 podejrzanych osób znalazła się właścicielka biura pośrednictwa kredytowego, jej partner, właściciele kilku przedsiębiorstw oraz klienci.

Policjanci podejmując działania operacyjne,  mające na celu ujawnianie przestępstw o charakterze gospodarczym wpadli na trop sprawy oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Funkcjonariusze ustalili, że właścicielka jednego z oświęcimskich biur pośrednictwa kredytowego, wspólnie ze swoim partnerem,  w latach 2012 do 2016 stali za przestępczym  procederem, polegającym  na załatwieniu kredytów bankowych klientom, którzy z różnych powodów nie posiadali zdolności kredytowej. 
Działanie biura polegało na tym, że w chwili  gdy okazywało się, że klient chcący uzyskać kredyt nie posiadał zdolności kredytowej, właścicielka oraz jej partner  proponowali załatwienie kredytu na podstawie fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu. Następnie w porozumieniu z właścicielami  trzech firm z powiatów: oświęcimskiego oraz wadowickiego, załatwiali klientom fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu.  Na podstawie sfałszowanych dokumentów przygotowywali umowę, na podstawie której klient,  już bez przeszkód,  otrzymywał kredyt w banku. Oczywiście,  po pomyślnym załatwieniu sprawy w banku,  zarówno biuro jak i nieuczciwi przedsiębiorcy otrzymywali od klientów prowizję, której wysokość była uzależniona od wysokości uzyskanego kredytu, było to od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Posiadając informacje dotyczące przestępczego procederu, policjanci dokonali przeszukań zarówno pomieszczeń zajmowanych przez agencję pośrednictwa kredytowego,  jak biur przedsiębiorców z nimi współpracujących. Zabezpieczono dokumentację, komputery, pieczątki oraz telefony komórkowe. W trakcie przeprowadzonej analizy zebranych dowodów śledczy oszacowali, że podejrzani w wyniku oszustwa wyłudzili kredyty w dziewięciu małopolskich i śląskich bankach, na łączną kwotę ponad 800 tysięcy złotych.  Zebrane w kilkudziesięciu tomach akt dowody,  pozwoliły na przedstawienie zarzutów działania wspólnie i w porozumieniu w celu dokonania oszustwa przy zawarciu umowy kredytowej, 31 podejrzanym. Wśród nich znalazła się właścicielka firmy, jej partner którzy zorganizowali proceder,  troje przedsiębiorców wystawiających fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu oraz kilkudziesięciu klientów biura pośrednictwa kredytowego.
Na poczet przyszłej kary śledczy już zabezpieczyli podejrzanym mienie o wartości 300 tysięcy złotych. Natomiast za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
 

Powrót na górę strony