Aktualności

Uwaga na fałszywe strony internetowe

W wirtualnym świecie jak i w życiu realnym może dojść do wyłudzenia danych osobowych po to by wykorzystać je do przestępstwa. Wykorzystując strony internetowe z przyciągającymi uwagę informacjami - często fałszywymi - oszuści proszą o logowanie się do kont m.in na serwisach społecznościowych nad którymi później przejmują kontrolę.

W  sieci pojawił się rzekomy apel Policji na temat poszukiwań 36-letniego mężczyzny z powiatu suskiego, który to podczas transmisji na żywo miał katować psa. Nad wizerunkiem mężczyzny jest logo  znanego polskiego portalu internetowego sugerujące, że znajdujemy się na stronie tego portalu. Natomiast sformułowania „pomoc-zwierząt” użyte w  adresie strony sugerują, przekierowanie z portalu tematycznego. Kliknięcie w zamieszczony na tej stronie film prowadzi do strony przeznaczonej do rzekomego logowania na Facebooku (strony łudząco podobnej do strony Facebooka). Chodzi prawdopodobnie o to by wyłudzić dane do logowania i przejąć czyjeś  facebookowe konto.  Może mieć to na celu zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przejęcia Messengera i nakłaniania znajomych osoby, której konto przejęte  do określonych działań czy np. przekazaniu kodu do BLIKA.
Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas podawania danych przez Internet. Zawsze należy dokładnie analizować otrzymywane komunikaty zawarte np. w wiadomościach sms, e-mail by uniknąć ataku na nasze dane dostępowe do internetowych profili, kont bankowych i innych usług.
 
Powrót na górę strony