Aktualności

Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi pod legendą krewnego czy policjanta.

Data publikacji 22.01.2021

W ostatnich dniach, w Krakowie doszło do kolejnych dwóch oszustw na seniorach. Starsze kobiety niczego nie podejrzewając zaufały nieznanym osobom i straciły oszczędności swojego życia. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

Do pierwszego oszustwa doszło 20 stycznia br. Jego ofiarą padła 98-letnia mieszkanka Krakowa. Na telefon stacjonarny  seniorki zadzwonił mężczyzna informując, że jej syn potrącił na przejściu dla pieszych kobietę i potrzebuje pieniędzy na kaucje, po czym rozłączył się. Po krótkim czasie starsza pani odebrała kolejny telefon, tym razem od mężczyzny podającego się za jej syna. W rozmowie „ syn” potwierdził, że pilnie potrzebuje gotówki, po którą niebawem przyjdzie nieumundurowany policjant. Niczego nieświadoma starsza kobieta po kilkudziesięciu minutach przekazała pieniądze w kwocie blisko 73 tysięcy złotych „policjantowi”, który zjawił się pod drzwiami jej mieszkania.
W tym przypadku przestępcy wyłudzili pieniądze podając się za policjanta oraz za krewnego, który miał się stać ofiarą nagłego nieszczęścia i prosi o natychmiastową pomoc finansową. Najczęściej oszuści podający się za „członka rodziny” informują ofiarę, że  sami osobiście nie mogą odebrać gotówki i przyślą po nią „zaufaną osobę”. Gdy ofiara nie posiada gotówki w domu lub na koncie bankowym, to zostaje namówiona przez oszustów do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
21 stycznia br. doszło do kolejnego oszustwa, którego ofiarą stała się 76-letnia mieszkanka Krakowa. Do starszej pani zadzwonił mężczyzna, który podał się  za „policjanta, Krzysztofa Janickiego z Centralnego Biura Śledczego Policji”. Mężczyzna  poinformował  seniorkę, że z przestępcy  będą chcieli okraść ją ze wszystkich oszczędności a policja organizuje „specjalną akcję”  mającą na celu złapanie oszustów. Przekonał też kobietę , że na ten czas policja zabezpieczy jej gotówkę. Aby nie stracić dorobku swojego życia starsza pani spakowała całość oszczędności posiadanych w domu tj. 230 000 zł do reklamówki i wyniosła je we wcześniej wskazane miejsce tj. do kosza na śmieci pod blokiem. Oszuści widząc, że zdobyli zaufanie starszej kobiety namówili ją jeszcze dwukrotnie do wypłaty pieniędzy z banku, najpierw  w kwocie 20 a potem 9 tysięcy złotych, które także pozostawiła we wskazanych miejscach. W ten sposób oszuści wzbogacili się o prawie 260 tysięcy złotych.
Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni np. stosując metodę „na policjanta”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą uda się schwytać przestępców, bądź są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim ofierze, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
  • Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
     
Powrót na górę strony