Gmina Kęty. Sprzedając w Internecie nie loguj się na konto przez link podesłany przez kupującego
Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach prowadzą postępowanie, w sprawie kradzieży 20 000 złotych z konta bankowego mieszkanki gminy Kęty. Pokrzywdzona chcąc sprzedać buty na popularnym portalu ogłoszeniowym, zalogowała się na konto bankowe korzystając z linka podesłanego przez kupującego. Straciła 20 000 złotych.
W sobotę (6.06.2026) do Komisariatu Policji w Kętach zgłosiła się 27-letnia mieszkanka gminy Kęty. Kobieta poinformowała o oszustwie. Z jej relacji wynikało, że na jednym z popularnych portali społecznościowych wystawiła do sprzedaży buty. Bardzo szybko skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. W kolejnej wiadomości osoba ta podesłała link sugerując, że za jego pośrednictwem sprzedająca może szybko otrzymać przelew na konto. Wystarczy, że potwierdzi przelew gotówki na swoje konto. Pokrzywdzona zalogowała się przez ten link, a następnie potwierdziła przelew. Nie zdawała sobie sprawy z faktu, że zatwierdziła przelew wychodzący z jej konta. W ten sposób straciła oszczędności w kwocie 20 000 złotych.
Policjanci zalecają ostrożność podczas sprzedaży przez Internet
Policjanci mając na celu przeciwdziałanie kolejnym tego typu oszustwom, apelują o wyjątkową ostrożność podczas sprzedaży lub zakupów za pośrednictwem ogłoszeniowych portali internetowych. Jeśli podczas transakcji sprzedaży kupujący przekonuje Cię, że by otrzymać płatność masz jedynie kliknąć w podesłany link, to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Sprzedając przez Internet, kupującemu należy przekazać informację, aby płatność uregulował tradycyjnym przelewem na konto.
Nie dajmy się oszukać. Wystarczy wiedza o sposobach, którymi posługują się przestępcy, aby uniknąć straty oszczędności.
