Aktualności

Życzenia Komendanta Wojewódzkiego Policji z okazji Święta Policji

Data publikacji 28.07.2020

Komendant Wojewódzki Policji inspektor Roman Kuster składa życzenia wszystkim Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Policji. Obchody Święta Policji w Małopolsce w cieniu epidemii.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.88 MB)

 

Policję Państwową powołano 24 lipca 1919 r. Miała ona stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę powstania formacji. 

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Bazylice Archidiecezjalnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, która odbyła się  w niedzielę, 19 lipca 2020 r. o godz.10.00.  Nabożeństwu, w  obecności pocztu  sztandarowego KWP w Krakowie, przewodniczył  biskup Janusz Mastalski. Mszę celebrował także ks. prałat Jacek Urban – dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej, ks. dr Paweł Mielecki - kapelan garnizonu małopolskiego Policji oraz ks. Krzysztof Bogdał - kapelan komendy miejskiej i komendy powiatowej Policji w Krakowie. W uroczystej mszy uczestniczył Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski,   kierownictwo małopolskiej Policji z Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie  insp. Romanem Kusterem na czele, policjanci i pracownicy cywilni Policji.

23 lipca 2020 r. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor  Robert Strzelecki, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko i inspektor Rafał Leśniak z okazji 101 rocznicy powołania polskiej Policji Państwowej, w asyście Kompanii Honorowej złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających poległych policjantów. Wieńce zostały złożone przed Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Miejsca te są poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy byli jeńcami obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i zostali  zamordowani  przez NKWD w 1940 roku. 
Kwiaty zostały również złożone przed tablicą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego. Hołd oddano także policjantom  poległym w służbie, których tablice epitafijne znajdują się na Ścianie Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Delegacja policjantów z KWP w Krakowie udała się również na Krzemionki, gdzie na terenie dawnego obozu w Płaszowie złożyła wieńce przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców  na przełomie lat 1943-44.

24 lipca 2020 roku także Przewodnicząca WZZ NSZZ Pracowników Policji w Krakowie Justyna Skiba oraz Przewodniczący WZ NSZZ Policjantów woj. Małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała uroczyście złożyli przed Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem wieniec, oddając hołd poległym policjantom.

W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędą się wojewódzkie uroczystości z okazji Świat Policji. Wręczanie odznaczeń państwowych i resortowych oraz awansów na wyższe stopnie policyjne w KWP w Krakowie odbywać się będzie w reżimie sanitarnym w kameralnym gronie wyróżnionych. 

W Małopolsce mianowano ogółem: w korpusie oficerów Policji – 100 funkcjonariuszy, w korpusie aspirantów Policji -  866  funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów Policji - 840 funkcjonariuszy, a w korpusie szeregowych Policji – 479 funkcjonariuszy.  Złotym medalem za Długoletnią  Służbę odznaczono 11 osób, srebrnym - 64 i brązowym - 10.  Ponadto złotą odznaką Zasłużony Policjant uhonorowano 3 funkcjonariuszy, srebrną - 10 osób, a brązową – 52.

Gratulujemy !

 • Trzech zastępców komendanta salutuje przed tablicą patrona
 • Poczet sztandarowy KWP w Krakowie przed ołtarzem w kościele
 • Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie
  Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie
 • przewodniczący związków zawodowych przed Obeliskiem
  przewodniczący związków zawodowych przed Obeliskiem
 • życzenia
  życzenia
 • życzenia z okazji Święta Policji
  życzenia z okazji Święta Policji
 • życzenia
  życzenia
 • życzenia
  życzenia
 • Życzenia od Dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego
Powrót na górę strony