Aktualności

Olkuscy policjanci uratowali mężczyznę przed wychłodzeniem

10 lutego policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu sierż. szt. Albert Faliszek i st. post. Michał Kubański podczas patrolu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne w jednym z niezamieszkałych budynków znaleźli wycieńczonego mężczyznę. 70-latek był w głębokiej hipotermii i nie tylko ujemna temperatura stanowiła poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia, ale i stan budynku, w którym przebywał mężczyzna.

Podczas kontroli miejsc, gdzie  mogą przebywać osoby bezdomne, policjanci z patrolówki w jednym z pustostanów  w Olkuszu, znaleźli mężczyznę. 70-latek leżał na łóżku w jednym z pomieszczeń, okryty był kołdrą. Kontakt z mężczyzną był utrudniony. Miał  zaburzenia mowy i nie wiedział, gdzie się znajduje.  Objawy, które towarzyszyły mężczyźnie wskazywały, że może on znajdować się w głębokiej hipotermii. Policjanci udzielili 70-latkowi pomocy i okryli go kocem termicznym.  Na miejsce natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na pomoc medyczną, policjanci cały czas kontrolowali funkcje życiowe mężczyzny. 70-latek ciągle tracił przytomność i po ocuceniu odzyskiwał ją. Na miejscu zespół ratowników medycznych, potwierdził przypuszczenia mundurowych. Mężczyzna był w głębokiej hipotermii, a temperatura jego ciała wynosiła 27 stopni Celsjusza. Wycieńczony i wychłodzony mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy. 

Policjanci mają świadomość, że w związku z bardzo niskimi temperaturami powietrza, osoby które przebywają w pustostanach,  mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. W  okresie zimowym prowadzą wzmożone działania, podczas których kontrolują pustostany i budynki pod kątem przebywania osób bezdomnych. Tym razem przeczucie nie zawiodło mundurowych. To dzięki nim  udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą  porę.     
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki. Ne bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku mogą potrzebować naszej pomocy. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze, ławkach, parkach czy w opuszczonych budynkach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy.
Wystarczy tylko jeden telefon pod nr 112, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. 
Nie bądźmy obojętni, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Powrót na górę strony