Aktualności

Chciał okup za przywłaszczony telefon. Wpadł w zasadzce.

Data publikacji 26.02.2021

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 35-letniego mieszkańca powiatu krakowskiego, który przywłaszczył telefon o wartości blisko 2 tysięcy złotych, a następnie w zamian za jego zwrot zażądał od właścicielki kilkaset złotych. Za popełnione przestępstwa mężczyźnie może grozić kara pozbawienia wolności do 8 lat.

W połowie grudnia ub.r. mieszkanka Nowej Huty złożyła w Komendzie  Miejskiej Policji w Krakowie zawiadomienie o przywłaszczeniu przez nieznaną osobę jej telefonu komórkowego, wartego blisko 2 tysiące złotych, który pozostawiła w jednym z autobusów miejskich. Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu prowadzili dochodzenie w tej sprawie.
Przełom w sprawie nastąpił 20 lutego br., kiedy to do kryminalnych ponownie zgłosiła się kobieta. Poinformowała ona funkcjonariuszy, że tego dnia zadzwonił do niej mężczyzna, który oznajmił, iż posiada jej telefon komórkowy i zwróci go w zamian za kilkaset złotych. Funkcjonariusze wykorzystując sytuację, za pośrednictwem pokrzywdzonej, „ustawili” spotkanie z jej rozmówcą na dzień 22 lutego br. w godzinach popołudniowych, gdzie mało dojść do wydania telefonu za gotówkę. Niczego nie podejrzewający mężczyzna opisał jak wygląda i w co będzie ubrany, by kobieta mogła go łatwo rozpoznać gdy już się spotkają. Kiedy finalnie już miało dojść do wymiany, do akcji wkroczyli kryminalni, którzy zatrzymali zaskoczonego 35-latka i zabezpieczyli przywłaszczony telefon.

Po zakończonych czynnościach mężczyzna został przewieziony do policyjnej jednostki, gdzie usłyszał zarzut przywłaszczenia rzeczy znalezionej oraz oszustwa w celu zdobycia korzyści majątkowej. 35-latkowi za popełnione przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.

Uwaga!

Jeżeli znalazłeś telefon, bądź portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy, a nie oddasz ich właścicielowi popełniasz przestępstwo lub wykroczenie. Ta zasada dotyczy także znalezionych pieniędzy czy innych środków płatniczych. Przykładem może być płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową które traktowane jest jako kradzież z włamaniem, za co może grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Pamiętaj! Jeśli znalazłeś cudzą rzecz ruchomą to musisz ją oddać do biura rzeczy znalezionych. Biuro Rzeczy Znalezionych Urzędu Miasta Kraków znajduje się przy ulicy Wielickiej 28a/114.

Pamiętaj także, że zwrot przywłaszczonej rzeczy ruchomej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej także jest przestępstwem za co może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do lat 8.

Powrót na górę strony