Aktualności

Podczas działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” policjanci małopolskiej drogówki ujawnili blisko 1300 wykroczeń

Data publikacji 02.03.2021

W piątek 26 lutego br. na terenie Małopolski prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach.

Podczas tych działań, ujawniono 358 naruszeń jakich dopuścili się piesi i rowerzyści.   Najczęstszymi błędami popełnianymi przez pieszych było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu czy też przeszkody oraz przekraczanie jezdni przy czerwonym świetle. W przypadku rowerzystów było to przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz niesygnalizowanie manewrów.
933 stwierdzone wykroczenia zostały popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych i rowerzystów, z czego blisko 360 z nich dotyczyło nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych.
Prowadzone działania nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. 
Geneza akcji
W 2020 roku w Małopolsce doszło do 515 wypadków z udziałem pieszych, w których 48 pieszych poniosło śmierć, a 481 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3. ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy. 19 pieszych poniosło śmierć z własnej winy (prawie 40 % wszystkich zabitych pieszych). 
Na przejściu dla pieszych w ubiegłym roku zginęło 18 pieszych, co stanowi 37,5 % wszystkich zabitych pieszych. Okazuje się zatem, że przejście było najbardziej niebezpiecznym miejscem dla ruchu pieszego. Do tych tragicznych zdarzeń w jednej połowie przyczynili się kierujący, a w drugiej połowie sami piesi.
Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność polegającą m.in. na zwiększeniu obserwacji drogi, zmniejszeniu prędkości aby móc zareagować w newralgicznej sytuacji.
Piesi zbliżając się do przejścia dla pieszych mają obowiązek ocenić sytuację czy mogą bezpiecznie wejść na jezdnię. Pojazd nie zatrzyma się w miejscu, gdy pieszy wejdzie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pieszych, bardzo ważna jest ich widoczność na drodze. Należy pamiętać, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie. Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, często za późno….
Powrót na górę strony