Aktualności

Uwaga na oszustwa telekomunikacyjne.

Data publikacji 16.04.2021

W dobie Internetu oraz ciągłego rozwoju telefonii komórkowej cały czas pojawiają się nowe rodzaje oszustw telekomunikacyjnych, których celem jest wyłudzenie naszych pieniędzy. Jedną z praktykowanych metod, w ostatnich dniach, stało się wysyłanie smsów podszywających się pod jedną z firm kurierskich czy informowanie o tym, że nasza przesyłka została przechwycona przez służbę celną.

W czasie pandemii coraz więcej spraw prywatnych czy urzędowych załatwiamy przez internet, coraz częściej siegamy również po telefon. Musimy pamiętać, że oszuści również wyczuli koniunkturę i powstaje coraz więcej rodzajów oszustw w cyberprzestrzeni oraz oszustw telekomunikacyjnych  w celu przejęcia naszych oszczędności. Lista sposobów mających pozbawić nas pieniędzy wydłuża się w bardzo szybkim tempie. Niebezpieczną praktyką wyłudzeń stają się sposoby związane z wykorzystaniem naszych telefonów komórkowych. Poniżej kilka przykładów.
 
Wysyłanie smsów podszywając się pod firmę kurierską.
W ostatnim czasie jest to jedna z bardzo popularnych prób oszustwa. Oszuści informują potencjalnego klienta o tym, że wysyłana do niego przesyłka została zatrzymana przez służby celne i zachęcają  do kliknięcia w link w celu uzyskania szczegółowych informacji np. sprawdzenie miejsca, w którym znajduje się paczka.  Innym argumentem wysyłania linków jest instalacji aplikacji do odbioru paczki np.  otrzymania kodu mającego umożliwić odbiór towaru. Tymczasem rzeczywistym celem kliknięcia w link czy pobrania aplikacji jest wyłudzenie danych do logowania do naszego banku ( strona przekierowuje  potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku), bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania i kradzież pieniędzy z konta bankowego.
 
Prowokowanie oddzwaniania na numer o wysokiej opłacie.
Użytkownik oddzwania na numer widniejący w telefonie jako „nieodebrane połączenie”. W rzeczywistości wykonanie połączenia generuje bardzo wysokie koszty, gdyż z reguły „oddzwaniamy” na numer zagraniczny – dodatkowo płatny.
 
Wyłudzanie kodów doładowujących poprzez SMS.
Tą metodą, oszuści podszywają się pod dostawcę usług komórkowych. Wysłana przez nich informacja o możliwych korzyściach ma zachęcić użytkownika do odesłania zwrotnego kodu z „doładowaniem” – zgodą na obciążenie konta abonenta. Kod ten zostaje następnie wykorzystany przez naciągaczy.
 
Podmiana numerów kont bankowych na fakturach.
Metoda ta polega na dokonaniu kradzieży emaila z jakimś rachunkiem ze skrzynki użytkownika (tam zostaje skasowany) i zmianie na tym rachunku numeru konta bankowego operatora na inny – należący do oszustów. Po czym poszkodowany dostaje email z podmienianym rachunkiem i nieświadomy wpłaca pieniądze na konto przestępców.  
 
International Revenue Share Fraud.
To nadużycie polega na generowaniu sztucznego ruchu na zagraniczne numery należące do oszustów. Oszust przekonuje nas do wysłania SMS-ów lub wykonania rozmów telefonicznych. Przy pomocy sztuczek socjotechnicznych, z reguły  w Internecie (bonusy do gier , filmy za darmo),  przekonuje nas do takiej aktywności bezpośrednio, bądź do zainstalowania oprogramowania podszywającego się pod legalne, które następnie SMS-uje/dzwoni bez naszej wiedzy. Oszuści zarabiają na podziale zysków (revenue share) z operatorem, u którego terminują rozmowy/SMSy.
 
Wprowadzanie w błąd w celu akceptacji przez użytkownika subskrypcji
Osoba chcąca skorzystać z różnych serwisów w Internecie, np. obejrzeć film, podaje swój numer telefonu w celu otrzymania kodu dla uruchomienia wybranej usługi. Po wysłaniu kodu,  zamiast tego, użytkownik uruchomia możliwość otrzymywania SMS-ów wysokopłatnych przy odbiorze. Nieświadome uruchomienie tego typu smsów może spowodować także ściąganie aplikacji z nieznanego źródła.
 
Uważajmy, gdyż każdy z nas może paść ofiarą oszustów. Przykłady oszust telekomunikacyjnych mają różne formy oraz są ciągle modyfikowane. Jak się przed nimi bronić? Najlepiej rezygnować z usług co do których mamy podejrzenia, często zmieniać hasła ważnych witryn np. związanych z kontami bankowymi czy skrzynką mailową, nie instalować aplikacji pochodzących z niepewnego źródła. Sposobem obrony przed oszustami jest także regularne nabywanie informacji związanych z metodami ich działania.

Powrót na górę strony