Z życia garnizonu

„Narodowe czytanie” w Bochni

Data publikacji 11.09.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni wzięli udział w ogólnopolskiej akcji o nazwie „Narodowe czytanie”.  W bieżącej edycji jako lekturę przewodnią wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta została wyróżniona z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku.

9 września br. miała miejsce XII edycja ogólnopolskiej akcji o nazwie „Narodowe czytanie”. To wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest zarówno promowanie polskiej literatury jak również kształtowanie nawyku codziennego czytania. Wśród książek przeczytanych w ubiegłych latach możemy odnotować takie dzieła jak „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Podczas tegorocznej akcji na lekturę „Narodowego czytania” wybrana została powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Na terenie powiatu bocheńskiego czytanie rozpoczęło się na płycie bocheńskiego rynku o godzinie 15. Aktywny udział w akcji wzięli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Jeden z rozdziałów został odczytany przez policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego.

Wśród czytających kolejne fragmenty powieści byli również Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej w Bochni oraz nauczyciele i uczniowie bocheńskich szkół.  
 

Powrót na górę strony