xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Z życia garnizonu

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 11.04.2025

Małopolscy policjanci, pamiętając o pomordowanych funkcjonariuszach Policji, ofiarach zbrodni katyńskiej uczcili ich pamięć 11 kwietnia br. złożywszy wieńce przed Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym na terenie KWP w Krakowie jak również przed obeliskiem na krakowskich Krzemionkach. Przedstawiciele małopolskiej Policji reprezentowali garnizon również w uroczystościach rocznicowych, które odbywały się tego dnia w Krakowie.

11.04.br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.  Już od rana w siedzibie KWP gościliśmy uczniów klas mundurowych XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie, XXV Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz z Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

Młodzież wysłuchała wykładów pani Moniki Komanieckiej - Łyp, przedstawicielki  IPN-u  Oddziału w Krakowie oraz dra Michała Chlipały z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zapoznali ich z wydarzeniami historycznymi sprzed 85 lat, niezwykle istotnymi  dla historii naszego państwa.

O godzinie 10, przed Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpoczęły się uroczystości rocznicowe upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.  Przy obelisku została wystawiona warta przez policjantów z kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. 

W  uroczystości uczestniczył insp. Artur Bednarek Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie oraz jego I Zastępca insp. Maciej Kubiak jak również naczelnicy KWP w Krakowie. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Monika Kolasa, I Zastępca Dyrektora Biura  Wojewody Małopolskiego reprezentująca dra Krzysztofa Jana Klęczara, Wojewodę Małopolskiego. Obecny był również pan Wojciech Piech, pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. Przedsiębiorczości i Rozwoju Rynku Pracy reprezentujący Łukasza Smółkę, Marszałka Województwa Małopolskiego, jak również dr  hab. Filip Musiał -  Dyrektor IPN Oddział w Krakowie oraz pani Grażyna Tęczar przewodnicząca krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 wraz z członkami Stowarzyszenia. Wśród obecnych był  także pan Michał Chlipała z Uniwersytetu Jagiellońskiego,  mł. insp. w st. spocz. Magdalena Balawajder, prezes Stowarzyszenia  im. insp. Marka Woźniczki, a także przedstawiciele Związków Zawodowych Policji. W uroczystości uczestniczyli też uczniowie klas mundurowych wraz z opiekunami z trzech małopolskich szkół.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku insp. Arturowi Bednarkowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Krakowie przez dowódcę uroczystości kom. Rafała Tobołę, po czym nastąpiło podniesienie na maszt flagi RP a zgromadzeni odśpiewali hymn RP. Pierwszy głos zabrał insp. Artur Bednarek, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, który przypomniał  zebranym, że uroczystość odbywa się w szczególnym miejscu, gdyż obelisk jest poświęcony oficerom, którzy zginęli w Charkowie, Ostaszkowie, Twerze, Katyniu czy Miednoje.  Komendant zaznaczył, że  obowiązkiem żywych jest pamiętać i czcić ofiary, które zostały bestialsko zamordowane a oddały życie służąc ojczyźnie. 

Z kolei Wojciech Piech - Pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. Przedsiębiorczości i Rozwoju Rynku Pracy podczas przemówienia podziękował  Komendantowi Wojewódzkiemu, za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej uroczystości, w miejscu tak ważnym dla policjantów.

Kolejno do zgromadzonych przemówił dr hab. Filip Musiał – Dyrektor Oddziału  IPN  w  Krakowie, który przypomniał historię zbrodni katyńskiej podkreślając istotę zachowania i kultywowania pamięci narodowej.  

Okolicznościową modlitwę odmówił kapelan garnizonu małopolskiego ks. Łukasz Michalczewski oraz prawosławny kapelan małopolskiej policji to ks. mitrat Andrzej Grycz.

Następnie przed obeliskiem  zostały złożone wiązanki kwiatów. 

W tym dniu delegacja małopolskich policjantów złożyła również wieniec w  krakowskim Płaszowie, miejscu egzekucji 40 „granatowych" policjantów-żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44 gdzie  stoi  obelisk upamiętniający tę tragedię.  

O godzinie 12, w Krakowie rozpoczęły się  uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Małopolski garnizon Policji reprezentował insp. Artur Bednarek Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki, a następnie zgromadzeni przeszli na pl. o. Adama Studzińskiego gdzie przed Krzyżem Katyńskim złożono wieńce. W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy KWP w Krakowie.

Powrót na górę strony