Z życia garnizonu

35. rocznica powołania Straży Granicznej w Polsce

Data publikacji 02.06.2026

Wczoraj funkcjonariusze i pracownicy Karpackiego Oddziału Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu uczcili 35. rocznicę powołania Straży Granicznej w Polsce. W uroczystościach udział wziął m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Artur Bednarek.

W obchodach 35. rocznicy powołania Straży Granicznej wzięli udział m.in.  Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG – gen. bryg. SG Tomasz Zybiński, Komendant Śląskiego Oddziału SG – gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, przedstawiciele Korpusów Dyplomatycznych, władze samorządowe na czele z gospodarzami czyli Starostą Powiatu Suskiego Józefem Bałosem i Wójtem Gminy Zawoja Michałem Łukasikiem, reprezentanci wymiaru sprawiedliwości, Komendanci Wojewódzcy Straży Pożarnej, Dowódcy Jednostek Wojskowych, przedstawiciele podmiotów i instytucji państwowych, szkół i uczelni wyższych, instytucji kultury i zespołów regionalnych, organizacji pozarządowych, władze Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Cywilnych, a także emerytowani pracownicy i funkcjonariusze.

Policję reprezentował  Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Artur Bednarek, Komendant Miejski Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Jastrząb,  Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu insp. Piotr Dziekanowski, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem insp. Robert Chowaniec, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu podinsp. Arkadiusz Krok, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu mł. insp. Robert Skałka oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej nadkom. Sebastian Barcik

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i podniesieniem flagi państwowej w asyście pocztu sztandarowego. Wyjątkową oprawę uroczystości nadała Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Obchody 35-lecia Straży Granicznej były okazją do podziękowań, wręczenia wyróżnień, odznaczeń państwowych i resortowych oraz aktów mianowania na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej. Obchody 35 - lecia SG w Karpackim Oddziale Straży Granicznej zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej .

źródło: karpacki.strazgraniczna.pl

zdjęcia: KPP Sucha Beskidzka

 

Film 35. rocznica powołania Straży Granicznej w Polsce

Oglądaj na YouTube
Powrót na górę strony