Działania prewencyjne

W piątek nad zalewem Czorsztyńskim została zorganizowana impreza plenerowa w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działaniach edukacyjnych uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie, strażacy z JRG PSP Nowy Targ, oraz Podhale Rescue Team-Ratownictwo Wodne.

W piątek, 7 sierpnia br. na plaży na plaży w Niedzicy-Zamek  zorganizowano  imprezę plenerową w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej ”Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działaniach edukacyjnych uczestniczyli policjanci z Nowego Targu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, strażacy z JRG PSP Nowy Targ,  przedstawiciele stowarzyszenia "Stawiam na Bezpieczeństwo" oraz Podhale Rescue Team-Ratownictwo Wodne. W działaniach brali udział także ZEW Niedzica S.A., Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Łapsze Niżne oraz Gmina Czorsztyn. Wydarzenie swoim patronatem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Wspólna akcja poświęcona była przede wszystkim bezpieczeństwu osób wypoczywających w wodzie i nad wodą,  a jej głównym celem było promowanie bezpiecznego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenia wypadków i utonięć. W trakcie spotkania policjanci przeprowadzili działania profilaktyczno – edukacyjne, mające służyć poprawie bezpieczeństwa turystów, poprzez podnoszenie świadomości w zakresie zagrożeń i sposobów ich unikania oraz szukania pomocy w razie potrzeby. Dla dzieci i młodzieży przygotowano różnego rodzaju konkursy tj. rebusy, quizy, krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym  pn. "Artystyczny przeWODNIK", który promuje bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą o­raz zdrowy tryb życia.

Słoneczna pogoda sprawiła, że chętnych na spędzania wolnego czasu nad jeziorem  nie brakowało.  Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Organizatorzy kolejno omawiali zasady bezpiecznej kąpieli i radzili, jak należy się zachowywać, aby ten czas spędzony nad wodą i w wodzie był przyjemny i bezpieczny. Dla najmłodszych zorganizowano konkursy, dzieci chętnie odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa, a najbardziej aktywni nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie wraz z ratownikami Podhale Rescue Team – Ratownictwo Wodne oraz policjantami z posterunku wodnego zaprezentowali pokaz skoków ratowniczych do wody oraz akcję ratunkową osoby poszkodowanej. Ponadto uczestnicy mogli uzyskać wiele cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  m.in. osobom tonącym. Zorganizowano również zbiórkę krwi, organizatorzy oraz osoby chętne podczas akcji mogły podzielić się tym najcenniejszym darem i pomóc osobom potrzebującym.

Wszystkim  zaangażowanym serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w organizacji imprezy.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wystartował konkurs plastyczno – filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”. Zachęcamy do udziału i nagrania max.60-sekundowego spotu filmowego promującego, bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą lub wykonania dowolną techniką pracy plastycznej. Do wygrania atrakcyjne nagrody. W konkursie mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 18 lat. Termin nadsyłania prac oraz wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez pełnoletniego opiekuna zespołu to 30 września 2020 r.  na adres:  Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa, z dopiskiem „Artystyczny przeWODNIK”.

 

  • Łodzie policyjne i ratownika
  • Pokaz akcji ratunkowej
    Pokaz akcji ratunkowej
  • Antyterrorysta pokazuje jednostki broni
  • Policjantka oddaje krew
  • Policjantka rozmawia z dziećmi przy policyjnym stoisku
  • Ratownik oddaje krew
  • Ratownik pokazuje reanimację
  • Policyjne stoisko profilaktyczne

 

Powrót na górę strony