Cyberbezpieczeństwo tematem przewodnim spotkania z krakowskimi seniorami
Policjantki Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w dniu 26 listopada br. uczestniczyły w spotkaniu seniorów w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Witosa 39 w Krakowie.
Oszustwa internetowe stanowią jedno z najpopularniejszych zagrożeń, zwłaszcza dla użytkowników bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy wykorzystują różnorodne metody, aby wyłudzić dane osobowe, pieniądze lub inne wrażliwe informacje. Warto być świadomym ryzyka i zachować czujność w kontaktach online, szczególnie jeśli chodzi o wiadomości SMS, e-maile, czy rozmowy telefoniczne.
Popularną metodą stosowaną przez oszustów jest phishing. Polega on na podszywaniu się pod zaufane instytucje, takie jak banki, w celu nakłonienia użytkowników do podania danych logowania, numerów kart płatniczych, czy innych informacji finansowych. Oszuści często wysyłają wiadomości z linkami prowadzącymi do fałszywych stron internetowych, które do złudzenia przypominają oryginalne witryny. Kliknięcie takiego linku i wprowadzenie danych może skutkować kradzieżą naszych danych osobowych lub środków finansowych.
Podczas wtorkowego spotkania z seniorami, policjantki zaapelowały o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się w sieci Internet, podkreślając znaczenie świadomego podejścia do udostępniania informacji osobistych, a także czujności wobec potencjalnych zagrożeń, takich jak oszustwa, cyberprzemoc oraz kontakty z nieznajomymi. Funkcjonariuszki zwróciły uwagę, że odpowiedzialne korzystanie z przestrzeni wirtualnej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i swoich bliskich. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjno-edukacyjne związane z Ogólnopolską Kampanią profilaktyczną #ZnamTeNumery zainicjowaną przez Komendę Główną Policji oraz ulotki powstałe w ramach kampanii prewencyjnej Policji i PZU, pod hasłem „A kto tu się podszywa?”. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe fotografie.