xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Działania prewencyjne

Edukacja w Zakresie Zagrożeń Seniorów - działania profilaktyczno-edukacyjne z pensjonariuszami Domu Spokojnej Jesieni Beatus w Krakowie. 

Data publikacji 06.02.2025

W dniu 5 lutego br. policjantki Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadziły prelekcję dotyczącą zagrożeń seniorów. W ramach spotkania z mieszkańcami placówki, omówiono kwestie ochrony przed oszustwami, metody unikania zagrożeń, które mogą pojawić się w codziennym życiu. 

Działania miały na celu podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do osób starszych, które mogą być bardziej narażone na różne ryzyka. Ważne jest, aby dotrzeć do seniorów w różnym wieku i z różnymi potrzebami, nie tylko tych aktywnych, ale także tych, którzy wymagają szczególnej opieki. Działania edukacyjne w domach spokojnej starości pozwalają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz personelu.

Policjantki szczegółowo przedstawiły najbardziej popularne metody wykorzystywane przez oszustów, takie jak „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na adwokata”, które są powszechne wśród osób starszych. Omówiono również nowe techniki, takie jak oszustwa telefoniczne czy internetowe, które są szczególnie niebezpieczne w dobie cyfryzacji. Przekazano praktyczne wskazówki, jak rozpoznać próby manipulacji oraz jakie kroki podjąć, by skutecznie chronić siebie i swoje środki finansowe. 

Uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej #ZnamTeNumery zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, kampanii prewencyjnej Policji i PZU pod hasłem „A kto tu się podszywa?” oraz policyjne ulotki edukacyjne, m.in. „Seniorze nie daj się oszukać! Porady prewencyjne”, powstałe w ramach współpracy Wydziału Prewencji  KWP w Krakowie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) Region Kraków.  

Powrót na górę strony