xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Działania prewencyjne

Oszustwo na „niedopłatę” – jak chronić się przed oszustwami?

Data publikacji 14.02.2025

W dniu 13 lutego 2025 roku policjantki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie przeprowadziły prelekcję w Centrum Aktywności Seniora przy os. Kościuszkowskim w Krakowie.

Nowe metody oszustów uderzają nie tylko seniorów, ale także osoby w różnych grupach wiekowych. Przestępcy wykorzystują naszą codzienną rutynę, pośpiech i przyzwyczajenie do załatwiania spraw przez telefon czy internet. Mechanizm metody oszustw  na „niedopłatę” jest prosty. Osoba otrzymuje SMS-a lub e-maila z informacją, że musi uregulować niewielką kwotę – zazwyczaj 2,50 zł, 3,20 zł za paczkę, rachunek za prąd, przesyłkę kurierską lub telefon. Wiadomości są łudząco podobne do tych, które faktycznie otrzymujemy na co dzień. Pod presją czasu i w obawie, że paczka nie dojdzie lub usługa zostanie wstrzymana, wiele osób bez zastanowienia klika w podany link, przez który można stracić swoje oszczędności.

Podczas spotkania policjantki omówiły różne sposoby, którymi posługują się przestępcy. Zostały przedstawione praktyczne wskazówki w sytuacji potencjalnego zagrożenia.
Seniorzy mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z policjantkami na temat aktualnych zagrożeń. Każdy zainteresowany tematem oprócz cennych wskazówek otrzymał, ulotki, breloczki, plakaty i notesy z ostrzeżeniami.

Podczas spotkania z seniorami przekazano materiały edukacyjne w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej #ZnamTeNumery, zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, której głównym celem jest wypracowanie algorytmu zachowania seniorów
w sytuacji potencjalnego zagrożenia, kampanii prewencyjnej Policji i PZU pod hasłem
„A kto tu się podszywa?”. Uczestnicy wydarzenia otrzymali policyjne ulotki edukacyjne, m.in. „Seniorze nie daj się oszukać! Porady prewencyjne”, powstałe w ramach współpracy Wydziału Prewencji  KWP w Krakowie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) Region Kraków.  Ponadto podczas spotkania zaprezentowano Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - interaktywne narzędzie Policji umożliwiające zgłaszanie przypadków naruszających porządek i bezpieczeństwo. Wykonano pamiątkowe fotografie.

 

  • materiały profilaktyczne
  • prelekcja
  • seniorki z wawelkiem
  • seniorzy podczas prelekcji
  • seniorzy z ulotkami
  • wspólna fotografia
Powrót na górę strony