O bezpieczeństwie seniorów podczas wydarzenia „Spotkanie przy wspólnym stole” w Rudnie
13 września br. policjantki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyły w wydarzeniu pn. „ Spotkanie przy wspólnym stole”, dedykowanym osobom starszym w miejscowości Rudno.
Celem wydarzenia była edukacja mieszkańców, w tym głównie seniorów na temat aktualnych zagrożeń i sposobów radzenia sobie i reagowania w przypadku zaistnienia potencjalnego przestępstwa. Poruszono różnorodne tematy związane z oszustwami, metodami i schematami działania oszustów. Przedstawiono przykłady oszustw i omówiono jak może wyglądać podejrzany telefon. Policjantki podczas sobotniego spotkania apelowały o czujność i rozwagę zwłaszcza w trakcie rozmów telefonicznych.
„Babciu miałem wypadek!”, „Jestem policjantem, twoje pieniądze są zagrożone!”, „Kocham cię, ale potrzebuję wsparcia finansowego…’’ - to tylko kilka ze scenariuszy, które wykorzystują oszuści, aby wyłudzić pieniądze od niczego niepodejrzewających osób.
Policja podczas prelekcji ostrzegała, iż przestępcy są coraz bardziej bezwzględni i kreatywni. W takich sytuacjach należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Samotni seniorzy padają również ofiarami oszustów internetowych, którzy podają się za zakochanych. Początkowo rozmowy są pełne ciepła, troski i wsparcia. Po kilku tygodniach pojawia się prośba np. „Mój bilet lotniczy został zablokowany”, „Nie mam pieniędzy na operację, a przecież chcemy być razem”. Ofiara wierzy, że znalazła bratnią duszę, a w rzeczywistości trafia na zawodowego oszusta podkreśliły funkcjonariuszki.
Policjanci przypomnieli o włamaniach do domów. Przestępcy obserwują mieszkania, sprawdzając, kiedy mieszkańcy wychodzą do pracy, kto zabiera pocztę, czy światło zapala się wieczorem. Wykorzystują też media społecznościowe, a zdjęcia z wakacji to dla nich sygnał, że dom stoi pusty. Policjantki apelowały, by prosić zaufane osoby o czujność w momencie dłuższej nieobecności.
Spotkanie było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy o możliwościach oszustów, ale też do wspólnej dyskusji, dzielenia się informacjami. Policjanci zachęcali, aby o takich zagrożeniach rozmawiać w domach i przekazywać informacje dalej - rodzinie, sąsiadom, znajomym. Seniorzy aktywnie włączyli się w rozmowę, wymieniali się swoimi doświadczeniami co pokazało jak ważna jest edukacja i profilaktyka senioralna.
- Nie ufaj na słowo – zawsze sprawdzaj, kto dzwoni.
- Nie wpuszczaj obcych do mieszkania .
- Nie podawaj danych wrażliwych przez telefon czy Internet.
- Rozmawiaj z bliskimi o tym, jakie sztuczki stosują oszuści.
- głaszaj podejrzane sytuacje.






