Spotkanie edukacyjne dla seniorów w ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka
W dniu 21 stycznia 2020 roku, w sali Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej na Osiedlu Szkolnym 20 w godzinach 10.00 – 12.00 zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne pod hasłem „Bezpieczny Senior” w ramach obchodów „Dnia Babci i Dziadka”. Spotkanie było poświęcone problematyce bezpieczeństwa osób starszych.
Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Głównym partnerem projektu był Pan Antoni Wiatr – Przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów. W spotkaniu czestniczyło około 100 osób z terenu Krakowa.
W ramach powyższego przedsięwzięcia wykład wygłosił Pan Jerzy Gramatyka - Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie, który przedstawił temat: „Jak bezpiecznie i rozsądnie brać czynny udział w obrocie gospodarczym. Jakie prawa z tego powodu przysługują Seniorom, w jaki sposób oraz gdzie szukać pomocy prawnej”.
Następnie podkom. Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie - koordynator działań w zakresie bezpieczeństwa Seniorów małopolskiej Policji zaprezentowała tematykę związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem osób starszych. Ponadto policjantka przytoczyła różne przykłady, z jakimi w życiu codziennym borykają się osoby starsze. Spotkanie było okazją do zwiększenia świadomości Seniorów w sytuacjach, w których przestępcy wykorzystują łatwowierność, by w ten sposób pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie. Omówiła także tematykę związaną m. in.: z przestępczością internetową, co zrobić w przypadku dokumentów czy przedkładania do podpisu różnych umów.
Ponadto policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zaprezentowali temat: „Metody działań sprawców przestępstw pod tzw. legendą „na wnuczka”, „na pracownika opieki społecznej”, „na policjanta” oraz przedstawili przykłady tych oszustw. Zwrócili uwagę uczestnikom spotkania, aby nie podawali szczegółowych informacji na swój temat oraz aby w kontakcie z nieznajomą osobą zachować ostrożność.
Pan Piotr Gajda – Specjalista ds. Promocji Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie udzielił informacji, na temat działania Ośrodka, a także jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej dla ofiar i świadków przestępstw.
Na zakończenie seniorom wręczono materiały informacyjno-edukacyjne i odblaski „Warta” oraz wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z porad prelegentów spotkania.