Kolejne spotkanie pod hasłem „Bezpieczny Senior” w ramach obchodów „Dnia Dziadka”
W dniu 22 stycznia 2020 roku na terenie Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie pod hasłem „Bezpieczny Senior” w ramach obchodów „Dnia Dziadka”. W powyższym wydarzeniu uczestniczyli pracownicy i kadra kierownicza Domów Pomocy Społecznej w Krakowie, uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie, którzy działają w ramach wolontariatu w obszarze Seniora. Spotkanie było poświęcone tematyce pomocy osobom starszym w życiu codziennym oraz co zrobić, aby nie stać się ofiarom przestępstwa.
Inicjatorem działań był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy udziale Rady Krakowskich Seniorów. Spotkanie przeprowadzili specjaliści zajmujący się na co dzień edukacją dotyczącą bezpieczeństwa. Policjant z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie propagował bezpieczne zachowania oraz przedstawił mechanizmy działania przestępców, tym samym podnosząc świadomość w zakresie zagrożeń, z którymi mogą się spotkać. Podkreślił, że metody działania sprawców oraz legendy zmieniają się, a oszuści szukają nowych rozwiązań, którymi próbują zmanipulować osoby starsze. Policjantka zwróciła uwagę, aby kontakcie z osobą obcą stosować zasadę ograniczonego zaufania, nie wierzyć we wszytko co nieznajomi chcą zaoferować, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywać. Przypomniała, jak powinno się zachować, kiedy nieznajomy puka do drzwi oraz aby przed wpuszczeniem osoby obcej do domu zawsze żądać okazania legitymacji potwierdzającej tożsamość i wykonywaną funkcję. Podkreśliła, że należy sprawdzić telefonicznie, czy dana instytucja wysłała do nas swojego pracownika.
Dodatkowo w swoich wystąpieniach zarówno Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie, jak i psycholog z Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie, udzielili informacji, jak wystrzegać się sytuacji niebezpiecznych oraz jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej dla ofiar i świadków przestępstw.
Na zakończenie uczestnikom wręczono materiały informacyjno-edukacyjne oraz wszyscy mogli skorzystać z porad prelegentów spotkania. W powyższym wydarzeniu łącznie uczestniczyło około 100 osób.