Podsumowanie akcji „Stop agresji drogowej” na małopolskich drogach w 2024 r.
Elektroniczna skrzynka ,,Stop agresji drogowej” od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Kierowcy posiadający rejestratory wideo w swoich samochodach często nagrywają niebezpieczne zachowania na drogach i zgłaszają je na policję. W ubiegłym roku w woj. małopolskim odnotowaliśmy 2281 takich zgłoszeń.
Elektroniczna skrzynka ,,Stop agresji drogowej” pozwala każdemu, kto zarejestrował na filmie rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przekazać dowód policji.
Narzędzie to pozwala eliminować z dróg piratów drogowych zagrażających własnemu zdrowiu i życiu jak również innych użytkowników dróg. Skrzynka funkcjonuje już kilka lat i cieszy się niesłabnącym, a wręcz coraz większym zainteresowaniem: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl
Przypominamy, aby policjanci mogli wyciągnąć konsekwencje wobec nieodpowiedzialnych kierowców, z materiałem filmowym niezbędne jest podanie daty, godziny, miejsca zdarzenia, danych dotyczących pojazdu łącznie z numerem rejestracyjnym, a także danych osoby zgłaszającej naruszenie przepisów. Istotne z naszego punku widzenia jest, aby zgłaszający stawił się na przesłuchanie. Co zrobić jeżeli nagranie zarejestrowano na drugim końcu Polski, na przykład kiedy świadek wracał z ferii? To nie problem. Policjant przesłucha taką osobę w dogodnym dla niego miejscu i czasie, czyli na przykład w komisariacie, blisko jego miejsca zamieszkania.
Każda prawidłowo zgłoszona na skrzynkę sytuacja jest skrupulatnie sprawdzana i analizowana przez policjantów, co finalnie pozwala pociągnąć do odpowiedzialności piratów drogowych.
A co jeżeli pirat drogowy nie przyznaje się do jazdy pojazdem w zarejestrowanym miejscu i czasie? Mamy na to sposób - niewskazanie kierowcy przez właściciela pojazdu jest wykroczeniem zgodnie z art. 96 § 3KW. Grozi za nie do 8 tys. zł.