„Stop Arms Smuggling – Stop przemytowi broni”
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2021-2027.
Całkowita wartość projektu: 1 636 629,20 PLN,
w tym dofinansowanie: 1 227 471,90 PLN.
Porozumienie finansowe nr FBWP.03.01-IZ.00-0014/24 podpisano 23 grudnia 2024 r.
Cel projektu: zwiększenie poziomu specjalistycznej wiedzy służb mundurowych w zakresie zwalczania nielegalnego handlu bronią. W ramach projektu przewidziano szereg działań mających na celu podniesienie kompetencji służb mundurowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kluczowe inicjatywy obejmują:
- Przeprowadzenie pięciu edycji szkoleń dotyczących zwalczania nielegalnego handlu bronią, balistyki oraz metod przerabiania replik broni w broń palną i broń samodziałową, uwzględniających sposoby ujawniania, zabezpieczania i rozładowywania broni na miejscu zdarzenia.
- Organizację specjalistycznego szkolenia eksperckiego dla przedstawicieli Laboratoriów Kryminalnych, Policji słowackiej, czeskiej i ukraińskiej, biegłych sądowych oraz wykładowców Akademii Policji w Szczytnie.
- Trzy wizyty studyjne w zakładach produkujących broń i amunicję.
- Trzy spotkania robocze służące doprecyzowaniu celów i oczekiwań względem poszczególnych działań projektowych.
- Przeprowadzenie gry terenowej „Smuggling”, która pozwoli uczestnikom na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy Policji z innymi służbami w zakresie przeciwdziałania przestępczości związanej z nielegalnym handlem bronią.
- Zakup sprzętu oraz materiałów niezbędnych do realizacji szkoleń, wizyt studyjnych i spotkań roboczych.
Rezultaty projektu:
- podniesienie kompetencji zawodowych 80 funkcjonariuszy w zakresie zwalczania nielegalnego handlu bronią oraz metod jej ujawniania, zabezpieczania i neutralizacji na miejscu zdarzenia.
- 250 uczestników uzna szkolenie za przydatne,
- 192 uczestników potwierdzi wykorzystanie zdobytej wiedzy trzy miesiące po zakończeniu szkolenia,
Projekt „Stop Arms Smuggling – Stop przemytowi broni” ma charakter ponadregionalny i międzynarodowy, a jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia współpracy między służbami mundurowymi oraz podniesienia skuteczności działań w zakresie walki z nielegalnym handlem bronią.