Zapobieganie i przeciwdziałanie korupcji w procederze przestępczości związanej z handlem i przemytem do UE dzikiej flory i fauny, objętej konwencją Waszyngtońską CITES
Wartość projektu: 111 100,00 PLN
Termin realizacji: II połowa 2020 r.
Projekt skierowany jest do 44 funkcjonariuszy Policji Głównego Zarządu Narodowej Policji Ukrainy obwodu iwanofrankowskiego. W ramach dwóch szkoleń w trybie on-line funkcjonariusze KWP w Krakowie wraz z przedstawicielami Izby Administracji Skarbowej, przekażą wiedzę z zakresu zapobiegania i przeciwdziałania korupcji w procederze przestępczości związanej z handlem i przemytem do UE dzikiej fauny i flory objętej konwencją Waszyngtońską CITES.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Zajęcia edukacyjne miały na celu nawiązanie współpracy organów ścigania i służb granicznych w zakresie działań zapobiegania nielegalnemu handlowi dzikich zwierząt i roślin pomiędzy Polską a Ukrainą.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną dot. COVID-19 oraz związanymi z nią obostrzeniami na terenie Polski i Ukrainy, szkolenie zmieniło charakter i odbyło się pierwszy raz w historii tego programu realizowanego przez KWP w Krakowie w systemie online.
Na wstępie w imieniu KWP w Krakowie, uczestników szkolenia powitali nadkom. Piotr Szostak – naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz podinsp. Iwona Olszańska – naczelnik Wydziału ds. Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych, która przedstawiła informacje nt. historii, finansowania i celowości realizowanego projektu, podkreślając misję polskiej pomocy w zrównoważony rozwój krajów partnerskich w relacjach gospodarczych poprzez współpracę ekonomiczną.
Odbiorcami zajęć byli funkcjonariusze Policji z Ukrainy, którzy mieli okazję uporządkować sobie wiadomości o międzynarodowych regulacjach handlu dzikimi zwierzętami i roślinami oraz powiązanych z nim rozporządzeniach wykonawczych Komisji Europejskiej.
Wykłady prowadzili: Rafał Tusiński - ekspert służby Celno-Skarbowej w Departamencie Ceł Ministerstwa Finansów, mł. ekspert Krzysztof Marszałek - koordynator ds. CITES w Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie, Małgorzata Woźniak-Słota, ekspertka CITES ze służby celno-skarbowej na Kraków Airport oraz funkcjonariusze KWP w Krakowie, w tym asp.szt. Paweł Czyż specjalista Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
To międzynarodowe szkolenie zostało współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.