AKTUALNOŚCI

Czym jest bezpieczeństwo w sieci i do czego potrzebny jest numer alarmowy? Szkolne pogadanki krakowskich policjantów

Data publikacji 21.02.2022

Krakowscy policjanci w ubiegłym tygodniu spotykali się z dziećmi, aby nauczyć je czym jest bezpieczeństwo w sieci, a także przypomnieć jak działa numer alarmowy i w jakich sytuacjach powinno się z niego korzystać.

 

Przez cały poprzedni tydzień policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spotykali się z dziećmi by poprowadzić zajęcia, podczas których omówione zostały podstawowe reguły bezpiecznego korzystania z internetu oraz zasada korzystania z numeru alarmowego 112. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny przy ul. Pędzichów, Domu Kultury im. Korczaka na os. Kalinowym, a także w Szkole Podstawowej w Przybysławicach i Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Krowoderskiej.

W ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu” policjanci przybliżyli uczniom temat bezpiecznego surfowania w sieci. Mundurowi z jednej strony przestrzegali przed zawieraniem znajomości w sieci zwracając uwagę, że osoba „po drugiej stronie monitora” nie musi być tą, za którą się podaje i taki kontakt może być dla dziecka niebezpieczny. Z drugiej strony funkcjonariusze przypomnieli, że nigdy nie wolno nikogo obrażać i wyśmiewać w wirtualnym świecie, ponieważ za takie zachowanie można ponieść konsekwencje, a sieć wbrew pozorom nie zapewnia anonimowości. Policjanci przekazali też dzieciom ważną radę, żeby zawsze w przypadku wątpliwości bądź poczucia zagrożenia zwrócili się do dorosłego opiekuna i poprosili o pomoc.

Nawiązując do „Dnia Numeru Alarmowego” mundurowi przypomnieli jaką funkcję pełni numer 112 i w jakich sytuacjach z niego korzystać. Dzieciom wytłumaczono też jak powinny postępować gdyby były zmuszone powiadomić policję, straż bądź pogotowie ratunkowe i jakich pytań mogą się spodziewać od operatora.

W jednym ze spotkań brał również udział policyjny przewodnik psa służbowego, który opowiedział o swojej pracy i przybliżył małym uczestnikom, jak należy postępować w kontakcie z nieznanym zwierzęciem i co zrobić w przypadku ataku agresywnego psa.

Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach uczestnicząc w konkursach z nagrodami oraz zadawając policjantom ważne pytania dotyczące bezpieczeństwa, na które mundurowi odpowiadali, poszerzając tym samym dziecięcą wiedzę.

 

  

  • dziecko głaszcze psa służbowego w obecności przewodnika
  • policjant i policjantka podczas zajęć z dziećmi w sali lekcyjnej
  • policjant i policjantka wraz z dziećmi siedzą w kręgu trzymając napis DBI 2022
  • Policjant w sali lekcyjnej przedstawia dzieciom prezentację z omawianego zagadnienia
  • policjantka na sali widowiskowej przedstawia dzieciom prezentację
  • policjantka sprawdza test wiedzy i omawia go z dziećmi
  • Przewodnik z psem służbowym oraz dzieci podczas zajęć
Powrót na górę strony