AKTUALNOŚCI

Chełmek. Odpustowy handlarz podejrzany o sprzedaż petard nieletnim

Data publikacji 13.05.2022

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku prowadzą postępowanie w sprawie sprzedaży materiałów pirotechnicznych (petard) osobom niepełnoletnim. Sprawa wyszła na jaw, gdy nastolatkowie odpalając kupione na odpuście petardy, podpalili łąkę.

We wtorek (3.05.2022) tuż przed godziną 15 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od nastolatków o pożarze łąki przy ulicy Jagiellońskiej w Chełmku. We wskazany rejon natychmiast udały się Straż Pożarna oraz Policja. Strażacy ugasili palące się trawy, natomiast policjanci w rozmowie z trojgiem 14 - letnich mieszkańców Chełmka  (dwóch chłopców oraz dziewczyna) ustalili, że do pożaru łąki doszło w chwili gdy z dala od zabudowań,  odpalali petardy kupione na stoisku odpustowym. Nieletni oświadczyli, że najpierw próbowali płomienie gasić sami lecz w chwili, gdy okazało się, że ogień szybko się rozprzestrzeniał, zadzwonili na numer alarmowy 112.

Na podstawie informacji przekazanych przez nastolatków funkcjonariusze szybko zidentyfikowali sprzedawcę, który wbrew obowiązującym przepisom miał sprzedać petardy nieletnim. Okazał się nim  56 – letni mieszkaniec województwa śląskiego. Został on zatrzymany i trafił do komisariatu Policji. Na jego stoisku policjanci znaleźli takie same petardy jak te które znalazły się w rękach nastolatków.  Mężczyźnie za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Z kolei nieletni zostali oddani pod opiekę rodziców. Materiały dotyczące czynu, którego się dopuścili zostały przekazane do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Oświęcimiu. Sędzia rozpatrując ich sprawę weźmie zapewne pod uwagę fakt, że nieletni choć doprowadzili do zagrożenia pożarowego, starali się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i wezwali służby ratunkowe.

Policjanci apelują do mieszkańców o reagowanie na przypadki sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112.

 

zdj. poglądowe

Powrót na górę strony