AKTUALNOŚCI

Seniorka przechytrzyła oszusta, który szybko wpadł w ręce sądeckich policjantów

Data publikacji 23.12.2022

Dzięki rozwadze 98-letniej mieszkanki Nowego Sącza mężczyzna podający się za funkcjonariusza i żądający przekazania pieniędzy, został najpierw ujęty przez jej krewnych, a później zatrzymany przez sądeckich policjantów. Za usiłowanie oszustwa grozi mu do 8 lat więzienia. Decyzją sądu 38-latek został tymczasowo aresztowany i najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami w oczekiwaniu na wyrok.

20 grudnia br. około godziny 13:30 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie z prośbą o interwencję na jednym z osiedli w Nowym Sączu w związku podejrzeniem oszustwa. Patrol szybko udał się we wskazane miejsce. Podczas rozmowy ze zgłaszającą okazało się, że do jej 98-letniej krewnej na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i poinformował, że złodzieje chcą ją napaść i okraść jej mieszkanie. W tym samym czasie seniorka prowadziła rozmowę również z telefonu komórkowego z drugim mężczyzną, który rzekomo miał być policjantem. Ten wmówił kobiecie, że musi przekazać mu 8 tysięcy złotych, które będą opłatą za ochronę. Przezorna 98-latka, która miała spore wątpliwości co do intencji rozmówców, postanowiła zadzwonić do swojej rodziny, by się poradzić w tej sprawie. Żeby to zrobić, musiała jednak skorzystać z innego aparatu telefonicznego, dlatego kazała mężczyznom czekać na linii i na chwilę wymknęła się z mieszkania. Pomocy starszej pani udzielił 9-letni chłopiec, który ze swojego telefonu wybrał numer do krewnej seniorki. Rodzina, słysząc o zdarzeniu, od razu zorientowała się, że to próba oszustwa. Kiedy rzekomy policjant rozmawiał z 98-latką przed drzwiami do mieszkania, krewni seniorki przybyli na miejsce i ujęli nerwowo zachowującego się mężczyznę. Chwilę później został zatrzymany przez sądeckich policjantów i przewieziony do komendy.
W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili również, że zatrzymany mężczyzna jest podejrzewany nie tylko o to przestępstwo, ponieważ na jaw wyszło, że działając w ten sam sposób, dzień wcześniej odebrał pieniądze także od mieszkanki Krakowa. Po nocy spędzonej w policyjnej celi funkcjonariusze przedstawili 38-latkowi zarzut usiłowania oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia, a następnie został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, z wnioskiem o wystąpienie do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. 23 grudnia br. sąd przychylił się do tego wniosku i jego decyzją mieszkaniec województwa śląskiego najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami w oczekiwaniu na wyrok. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci po raz kolejny apelują, by nie przekazywać nieznajomym osobom żadnych pieniędzy!

Stosując te podstawowe zasady nie dasz się przechytrzyć oszustom:

  •  Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, szczególnie podczas rozmowy telefonicznej.
  •  Nie ufaj osobom, które przez telefon przedstawiają się jako krewni, ich przyjaciele, urzędnicy czy funkcjonariusze i proszą o pieniądze.
  •  Nie działaj pochopnie, daj sobie czas do namysłu i zawsze potwierdzaj taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z bliską osobą - wnukiem, córką, synem itp.,
  •  Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym, w tym również osobom podającym się za policjantów (pamiętaj, że funkcjonariusze nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom).

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego).

 

  • nieumundurowani policjanci wraz z zatrzymanym przy nieoznakowanym radiowozie
  • umundurowani policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  • zatrzymany mężczyzna wsiada do radiowozu, przy nim dwóch umundurowanych policjantów

Film zatrzymany_-_oszustwo_na_funkcjonariusza_2.mp4

Opis filmu: opsi filmu w załączniku

Pobierz plik zatrzymany_-_oszustwo_na_funkcjonariusza_2.mp4 (format mp4 - rozmiar 6.46 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony