Aktualności

Hakerski duet odpowie za 150 oszustw

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej, prowadząc czynności pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o szereg wyłudzeń metodą „na blika”. Sprawcy, wykorzystując programy szyfrujące, włamywali się na konta użytkowników jednego z portali społecznościowych, a następnie wyłudzali od ich znajomych pieniądze. Hakerzy usłyszeli już zarzuty na szkodę ponad 150 osób. Odpowiedzą za wyłudzenie oraz próbę wyłudzenia łącznie 60 tys. zł. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Kilka miesięcy temu,  Prokuratura Okręgowa w Tarnowie zleciła funkcjonariuszom Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie wykonanie szeregu czynności do sprawy oszustw, dokonywanych  metodą „na blika”. 
Policjanci ustalili metody działania sprawców, osoby poszkodowane, a także hakerów, stojących za tymi oszustwami. Według  informacji  śledczych proceder trwał  od lutego do października 2020 r. i polegał na bezprawnym dostępie do internetowych kont popularnego serwisu społecznościowego w celu osiągnięcia korzyści materialnych. Dostęp do tych kont umożliwił nielegalny zakup danych użytkowników sieci. Najpierw sprawcy włamywali się na profil internetowy potencjalnej ofiary, a następnie wprowadzali w nim zmiany, uniemożliwiające zalogowanie się przez właściciela. Dalszy schemat działania sprawców był podobny. Za pomocą komunikatora, podszywając się za właścicieli przejętych kont,  wysyłali prośby do znajomych o pożyczkę różnych kwot. Pieniądze miały zostać przekazane za pośrednictwem sytemu płatności mobilnych blik. W ten sposób  zaatakowali ponad 30  profili, wyłudzając lub próbując wyłudzić od 150 osób  łącznie 60 tys. zł. W toku prowadzonego postępowania policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu dąbrowskiego (22-latka i 19–latka), podejrzanych o dokonanie tych przestępstw. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, do popełnienia których się przyznali. Obaj zostali objęci dozorem Policji, a także zastosowano wobec nich zakaz opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

 

Powrót na górę strony