Aktualności

Sądeczanie nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa już ponad 10 tys. zagrożeń

Data publikacji 08.07.2021

Mieszkańcy Sądecczyzny chętnie dzielą się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu. Wykorzystując do tego celu Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, w pierwszym półroczu 2021 roku nanieśli 1448 zagrożeń, z których potwierdziło się ponad 54%. Od początku funkcjonowania aplikacji sądeczanie zaznaczyli na mapie już ponad 10 tys. zagrożeń, z których każde zostało zweryfikowane przez policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to bezpłatna aplikacja, dzięki której każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. To interaktywne narzędzie pozwala w  prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest weryfikowane przez policjantów, a zebrane dzięki mapie informacje pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie patrolami do bieżących potrzeb, co przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród sądeczan dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego - dla siebie i innych. W pierwszym kwartale 2021 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 612 zgłoszeń, z kolei w drugim kwartale 836 zgłoszeń. Łącznie w okresie od stycznia do końca czerwca br. naniesionych zostało 1448 zagrożeń, z których potwierdziło się ponad 54%. Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były: dzikie wysypiska śmieci (70% potwierdzonych z 50 naniesionych zagrożeń), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (65% potwierdzonych z 60 zagrożeń), przekraczanie dopuszczalnej prędkości (63% potwierdzonych z 656 zagrożeń), nieprawidłowe parkowanie (58% potwierdzonych ze 199 zagrożeń) oraz akty wandalizmu (50% potwierdzonych z 24 zagrożeń).
Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku (do 30 czerwca 2021 roku) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na łącznie 10 034 zgłoszenia. Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń.
Każdy z nas, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Wystarczy wejść na stronę KMZB (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html), zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia z dostępnych kategorii. Zgłoszenia są anonimowe. Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji przez policjantów, a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych negatywnych zjawisk.
Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Przypominamy, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Powrót na górę strony