Aktualności

Uważaj, sprzedając w Internecie

Wystawiłeś przedmiot do sprzedaży w Internecie ? Otrzymałeś wiadomość poza portalem, zwykle poprzez komunikator telefoniczny od osoby zainteresowanej kupnem, która po upewnieniu się, że ogłoszenie jest nadal aktualne, proponuje wysyłkę poprzez wskazanego kuriera? W kolejnej wiadomości twierdzi, że przedmiot został kupiony i opłacony razem z przesyłką, jednak …, aby zdobyć pieniądze należy kliknąć w przesłany w wiadomości link i podać swoje imię, nazwisko, numer karty bankomatowej, a następnie login i hasło do konta bankowego? Uważaj! To może być oszustwo!

W taki sposób mieszkanka gminy Nowy Targ w powiecie nowotarskim została oszukana na ponad 8 tysięcy złotych. Kobieta umieściła ofertę sprzedaży na jednej z platform internetowych. Po ukazaniu się ogłoszenia, poprzez komunikator telefoniczny  skontaktowała się z nią  osoba zainteresowana kupnem. Po upewnieniu się, że ogłoszenie było nadal aktualne, stan kurtki jest bez wad, zaproponowała wysyłkę poprzez platformę i wskazanego kuriera. Kiedy wszystkie warunki zostały zaakceptowane przez sprzedającą, otrzymała wiadomość z informacją, że kurtka została kupiona i opłacona razem z przesyłką. Jednak…, aby zdobyć pieniądze należy kliknąć w przesłany w wiadomości link. Kobieta weszła w link, gdzie ukazała się informacja, że aby odebrać pieniądze trzeba podać imię, nazwisko i numer karty bankomatowej, kolejno login i hasło do bankowości internetowej. Po zatwierdzeniu wszystkich opcji, potwierdziła otrzymany SMS kod weryfikacyjny i … z konta zniknęło ponad 8 tysięcy złotych.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do ciebie pisze. Nie klikaj w przesłane w wiadomościach od osób nieznajomych linki i nie wpisuj numeru swojej karty. Zawsze czytaj SMS-y otrzymane od banku z kodem i sprawdzaj jakie transakcje autoryzujesz. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal i uważaj na propozycje przesyłane poza portalem.Zwróć uwagę na poprawność językową w przesłanych wiadomościach i stronach, gdzie podajesz swoje dane i numer karty bankowej. Bardzo często fałszywe strony zawierają błędy lub napisane są niegramatycznie.

 

Powrót na górę strony