Tag cyberoszuści
Rozmiar czcionki
- Chciał zainwestować na giełdzie, stracił prawie 100 tys. złotych Blisko 100 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu brzeskiego po tym, gdy chciał zainwestować na giełdzie. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony przestępcy podającego się za doradcę platformy inwestycyjnej. Poprzez zainstalowanie oprogramowania do zdalnej obsługi 52-latek umożliwił dostęp do swojego konta bankowego. Apelujemy - chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.
- Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa promuje bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzega internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.
- Przejęli kontrolę na komputerem 13-latka i wysyłali wiadomości do nauczycieli Nastolatek ściągnął oprogramowanie, które miało służyć do poprawy pracy i wydajności komputera. Niestety program został wykorzystany do niewłaściwych celów. Sprawcy przejęli kontrolę nad komputerem 13-latka, podszywając się pod jego osobę i wysyłali widomości.
- W okresie przedświątecznym uważaj na wiadomości od fałszywych kurierów Słowo phishing określa metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. W związku z tym, że zbliża się okres przedświątecznych zakupów, w którym uaktywniają się phishingowi oszuści, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki należy zachować ostrożność i stosować rady policjantów.
- Cyberoszuści nie próżnują. Tym razem wykorzystali metodę „na pracownika banku” Mieszkaniec Sądecczyzny, który na prośbę fałszywego pracownika banku zainstalował w swojej komórce aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do telefonu, stracił sporą sumę pieniędzy. Oszust, wykorzystując wyłudzone dane, wykonał z jego konta 5 przelewów na łączną kwotę ponad 47 tysięcy złotych.
- Dostałeś smsa z prośbą o uregulowanie kilkuzłotowej należności za media? Uważaj na oszustów Dwóch mieszkańców Sądecczyzny straciło swoje pieniądze, po tym jak kliknęli w link z smsa od cyberoszustów podszywających się pod dostawcę energii elektrycznej. Mieli uregulować kilkuzłotową należność, by uniknąć odłączenia prądu, a skończyło się wyłudzeniem danych do logowania i utratą łącznie 22 tysięcy złotych.
- Czterdziestolatek chciał zarobić kupując akcje koncernu paliwowo-energetycznego i stracił ponad 55 tysięcy złotych metodą "na zdalny pulpit" Przestrzegamy przed kontaktami z osobami nieznajomymi, które obiecują wysokie zyski przy inwestycyjnym zakupie akcji. Czterdziestoletni mieszkaniec powiatu nowotarskiego chciał zarobić i zaufał nieznajomemu. Zainstalował aplikację „AnyDesk” (zdalny pulpit) i stracił ponad 55 tysięcy złotych.
- 20 tysięcy złotych straciła seniorka z Limanowej oszukana metodą "na policjanta" Ponad 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka Limanowej, która została oszukana metodą „na policjanta”. Kobieta przekazała pieniądze oszustom wierząc, że pomaga koleżance, która spowodowała wypadek drogowy. Policja szuka sprawców i ostrzega przed tego typu wyłudzeniami.
- Nie dała się oszukać metodą na BLIK-a 16-latka z powiatu nowotarskiego nie zatwierdziła transakcji w telefonie, gdy zobaczyła wysoką kwotę i miejsce wypłaty pieniędzy w bankomacie, w oddalonej miejscowości w województwie zachodniopomorskim.
- Ruszył sezon wyprzedaży. Zachowaj ostrożność podczas zakupów Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez Internet, by nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.
- :(Mam cyberPROBLEM:) Zachowaj ostrożność sprzedając lub robiąc zakupy przez Internet Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji oraz Komisariatu Policji w Brzeszczach tropią cyberprzestępców, których ofiarami padają młodzi mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Pokrzywdzeni chcąc szybko i bez zbędnych formalności otrzymać pieniądze kliknęli w linki podesłane przez oszustów, następnie na otwartej w ten sposób stronie internetowej - łudząco podobnej do strony swojego banku - podali dane logowania w efekcie czego stracili swoje oszczędności.
- Oszustwa na BLIK W ostatnich dniach, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymali zawiadomienia od mieszkańców powiatu o oszustwach popełnionych na nich metodą na BLIK.
- Chciała zarobić na kryptowalucie a straciła 40 tysięcy złotych Przestrzegamy przed kontaktami z osobami nieznajomymi, które obiecują szybki zysk przy zakupie kryptowaluty. Mieszkanka powiatu nowotarskiego zaufała nieznajomemu licząc na zarobek i straciła ponad 40 tysięcy złotych.
- Uważaj, sprzedając w Internecie Wystawiłeś przedmiot do sprzedaży w Internecie ? Otrzymałeś wiadomość poza portalem, zwykle poprzez komunikator telefoniczny od osoby zainteresowanej kupnem, która po upewnieniu się, że ogłoszenie jest nadal aktualne, proponuje wysyłkę poprzez wskazanego kuriera? W kolejnej wiadomości twierdzi, że przedmiot został kupiony i opłacony razem z przesyłką, jednak …, aby zdobyć pieniądze należy kliknąć w przesłany w wiadomości link i podać swoje imię, nazwisko, numer karty bankomatowej, a następnie login i hasło do konta bankowego? Uważaj! To może być oszustwo!
- Policjanci ostrzegają przed spoofingiem! Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
- Zaufał rzekomemu policjantowi i stracił oszczędności. Ostrzegamy przed oszustami W środę 89-letni mieszkaniec Krakowa przekazał oszustom 20 tysięcy złotych i złotą biżuterię. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.
- Ostrzegamy przed oszustami podającymi się za brokerów finansowych. Materiał wideo. Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski. Na podstawie materiałów śledztwa Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie dotyczącego platformy www.globalmaxis.com prezentujemy spot ostrzegający przed tego typu wyłudzeniami.
- Stracili pieniądze wystawiając przedmioty na portalu ogłoszeniowym Krakowska Policja wciąż otrzymuje sygnały o oszustwach mających związek z wystawianiem przedmiotów na jednym z portali ogłoszeniowych. Oszuści, udając kupujących oferują sprzedającemu zapłatę za produkt poprzez specjalny link. Kliknięcie powoduje zapytanie o podanie danych karty bankomatowej sprzedającego. W ten sposób, w ciągu ostatnich kilku dni w Krakowie oszukane zostały trzy osoby na łączną kwotę ponad 13 000 zł.
- Mieli zyskać pieniądze w kryptowalutach, a stracili w złotówkach Mieszkańcy powiatu suskiego skuszeni dużymi pieniędzmi, które mieli otrzymać ze zgromadzonych kryptowalut, po namowie oszusta instalowali program komputerowy i tracili od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- Sprzedajesz w Internecie? Uważaj możesz zostać oszukany! Apelujemy o ostrożność nie tylko podczas kupowania ale i podczas internetowych sprzedaży. Przestrzegamy przed wchodzeniem w linki przesłane od obcych osób. Chrońmy wszelkie loginy, hasła i numery PIN.