Aktualności

Krakowscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami

W ubiegłym tygodniu na terenie Krakowa doszło do kilku kolejnych oszustw. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ponownie przypominają, jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

Krakowska policja ostrzega przed oszustami, którzy działają pod legendą fałszywego „pracownika banku”, „policjanta”, czy „wnuczka”. W ostatnim czasie na terenie Krakowa doszło do kolejnych oszustw, których ofiarami padają coraz częściej ludzie młodzi, nie tylko seniorzy. 10 listopada br. doszło do oszustw za pomocą różnych metod manipulacji. 
Pierwsze z nich dotyczyło młodej mieszkanki Krakowa, do której zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, w którym kobieta ma założone konto. Poinformował on, że jej oszczędności są zagrożone i koniecznie musi przelać je na inny rachunek bankowy. Podczas rozmowy nieświadoma oszustwa kobieta przekazała fałszywemu pracownikowi banku kod blik. To wystarczyło oszustowi, aby uszczuplić jej oszczędności życia o 47 tysięcy złotych. 
Tego samego dnia ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka” padła  74-letnia mieszkanka Krakowa, do której na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Pożaliła się seniorce, że spowodowała wypadek drogowy i by nie trafić do więzienia potrzebuje pieniędzy na kaucję. Tym sposobem 74-latka przekazała obcej osobie, która pojawiła się pod drzwiami jej mieszkania 18 tysięcy złotych. 
Dzień później doszło do kolejnych trzech oszustw pod legendą „na policjanta i wypadku drogowego”. Modus operandi sprawców przestępstwa było podobne. Dzwonili oni do swoich ofiar i podawali się za policjanta przekazując następnie, że bliski członek rodziny spowodował wypadek drogowy i aby uniknąć kary więzienia potrzebuje pieniędzy na poczet rzekomej kaucji, po które w miejscu zamieszania zgłosi się domniemany policjant. W tym przypadku ofiarami oszustw byli seniorzy, którzy łącznie stracili ponad 106 tysięcy złotych.  
Nadal popularną metodą oszustwa jest legenda o członku rodziny w tarapatach („spowodowaniu wypadku”) i możliwości uniknięcia jego aresztowania poprzez przekazanie pieniędzy „na kaucję”. Przestępcy informują przy tym, że przyślą po gotówkę „zaufaną osobę” lub „policjanta”. Gdy ofiara nie posiada gotówki w domu lub na koncie bankowym, to zostaje namówiona przez oszustów do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
•        Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
•        Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
•        Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
•        Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
•        Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
•        Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (rozłączając poprzednią rozmowę).
Pamiętaj także !
•        Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
•        Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

 

Powrót na górę strony