Aktualności

Porady małopolskich policjantów jak spędzić święta bezpiecznie

Data publikacji 23.12.2021

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy w tym czasie o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rozwiązań, aby okres świąteczno-noworoczny upłynął nam w spokoju, bez niepotrzebnego stresu.

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy, aby zwracać baczną uwagę na otoczenie. Bądźmy wyczuleni na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji. Nie trzymajmy w tylnych kieszeniach ubrania ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów.  Na zakupy zabierajmy tylko potrzebną ilość pieniędzy i nie chowajmy gotówki w jednym miejscu.

Podczas zakupów internetowych starajmy się za każdym razem dokładnie sprawdzać wybrane sklepy. Posługujmy się w tym celu, m. in. opiniami innych klientów. Bardzo istotne jest również unikanie podejrzanych linków. Nie klikajmy w nie i nie podawajmy danych do swojej karty bankomatowej  lub konta internetowego. Realizując płatności online zawsze sprawdzajmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna.

Jeżeli zdecydujemy się wyjechać na kilka dni, dokładnie pozamykajmy okna i drzwi. Zamknijmy zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwalmy się, że planujemy wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali sprzed drzwi reklamy. Cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić  do domu. Pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do zimowych warunków. Jako kierujący powinniśmy przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Opuszczając samochód pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele  z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy przy sobie. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi.

W momencie korzystania z transportu publicznego nie zapominajmy o obowiązującej zasadzie zakrywania ust i nosa. Jadąc pociągiem zwracajmy szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż. Starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, a opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki. Nie opowiadajmy przygodnym znajomym, jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie.

Okres świąteczno-noworoczny to także czas wolny od szkoły, dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoich dzieci. Jeżeli Twoje dziecko spędza czas wolny w Internecie, przypomnij mu zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z tego medium.

Zadbajmy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych ale także naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia  i okres noworoczny upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze. Ważne jest abyśmy wszyscy dostosowali swoje zachowanie do trwającego stanu epidemii i przestrzegali wprowadzonych obostrzeń.

Małopolska Policja życzy Państwu zdrowych oraz bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2022!

Powrót na górę strony