Aktualności

9-latek przyniósł do domu …pocisk przeciwlotniczy

Data publikacji 03.06.2022

Zardzewiały, metalowy przedmiot, przyniósł do domu zadowolony 9-latek. Nie wiedział, że to 30-stomilimetrowy pocisk przeciwlotniczy. Nie było konieczności ewakuacji, a niebezpieczny przedmiot został zabezpieczony przez policjantów i przekazany saperom.

Do niecodziennej sytuacji doszło późnym popołudniem we wtorek 31.05 w tarnowskich  Mościcach. Do dyżurnego zadzwonił mężczyzna i poinformował, że jego 9-letni syn odnalazł w trawie, a następnie przyniósł do domu przedmiot przypominający pocisk. Do mieszkania przyjechali policjanci z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Zidentyfikowali zardzewiały przedmiot, jako 30-sto mm pocisk przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Po konsultacjach z saperami Wojska Polskiego z Rzeszowa pocisk został zabezpieczony zgodnie ich wytycznymi i nie podejmowano ewakuacji mieszkańców. Zdeponowany w jednostce Policji niewybuch został odebrany w dniu następnym przez patrol minerski 21 Batalionu Dowodzenia z Rzeszowa i wywieziony celem jego neutralizacji.
Tym razem skończyło się szczęśliwie. Tarnowscy policjanci jednak przypominają, że tego typu przedmioty stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Nieostrożne obchodzenie się z nimi może spowodować poważnego konsekwencje utraty życia lub nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. 
 

  • Pocisk przeciwlotniczy kal. 30 mm, obok wysuniety przymiar liniowy  wskazujący jego długość 12 cm.
  • polcisk przeciwlotniczy kal. 30 mm stojący na blacie biurka.
  • pocisk przeciwlotniczy kal. 30 mm stojący na blacie biurka.
  • pocisk przeciwlotniczy kal. 30 mm leżacy na blacie biurka.
Powrót na górę strony