Aktualności

Rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja naukowa „KRYMINALISTYKA JUTRA”

Data publikacji 26.09.2022

W poniedziałek 26 września w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęła się trzydniowa Międzynarodowa Konferencja naukowa „KRYMINALISTYKA JUTRA”, która uświetni obchody 65-lecia powstania Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W dniach 26-28 września 2022 roku Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica i Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów Województwa Małopolskiego, organizują Konferencję Naukową „KRYMINALISTYKA JUTRA”, uświetniającą 65-lecie powstania krakowskiego Laboratorium Kryminalistycznego. Celem konferencji jest przedstawienie projektów służących rozwijaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę służb zajmujących się bezpieczeństwem w skutecznym zwalczaniu powstających nowych form przestępstw, w tym cyberprzestępczości. Biegli, praktycy, pracownicy naukowi różnych ośrodków akademickich z Polski oraz inni zaproszeni goście zapoznają się z możliwością wykorzystania najnowocześniejszego sprzętu do badań kryminalistycznych. Program konferencji przewiduje szereg wykładów i dyskusji panelowych. Obrady odbędą się w aulach Akademii Górniczo – Hutniczej.

W uroczystym rozpoczęciu konferencji 26 września wzięli udział:   Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita,  Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion,  Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego  Policji  insp. dr Aneta Pawlińska, Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł. insp. Lidia Dziedzińska, Rektor AGH - prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała,  prelegenci i zaproszeni goście.

Słowa wdzięczności kieruje na ręce Pani Naczelnik i wszystkich funkcjonariuszy i pracowników laboratorium. Sukcesy małopolskiego laboratorium są znane nie tylko w Polsce ale i w całej Europie to jest wasza ciężka służba i życzę Wam, aby tych sukcesów było jak najwięcej. Dzięki wam zostało rozwiązanych wiele kryminalnych zagadek, życzę aby kolejne lata były latami sukcesów. Dziękuję, że mogłem objąć honorowym patronatem tę konferencję, także dziękuje wszystkim prelegentom, którzy swoją wiedzą uświetnią ta konferencję –  mówił  wojewoda.

Bardzo doceniam naszych bohaterów drugiego planu, to dzięki nim osiągamy ogromne sukcesy w rozwiązywaniu spraw kryminalnych,  jestem wdzięczny za Waszą pracę, za oddanie dla społeczeństwa – mówił nadinsp. Ledzion. Dziękuję Pani Naczelnik za zorganizowanie tego sympozjum, dziękuje wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i życzę udanych obrad. –  powiedział  generał Ledzion podczas inaugracji.

Celem konferencji jest przedstawienie projektów oraz rozwiązań, które na co dzień wykorzystują służby zajmujące się zwalczaniem nowych form przestępstw, w tym cyberprzestępczości. Eksperci, praktycy, pracownicy naukowi i zaproszeni goście zaprezentują najnowsze osiągnięcia techniki, kryminalistyki oraz sprzętu do specjalistycznych badań.

W kilku sekcjach tematycznych - wypadki drogowe,  genetyka i antropologia sądowa czy cyberzagadnienia - wyniki swoich prac zaprezentują naukowcy oraz pracownicy m.in. z:

 • Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
 • Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji,
 • Pracownia Kryminalistyki, Wydział Prawa i Administracji UJ, Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra J. Sehna w Krakowie,
 • Katedra Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, ŚUM w Katowicach
 • Pracownia Badań Dokumentów
 • Centrum Technologii Bezpieczeństwa, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

W sekcji cyberzagadnień pracownicy naukowi Centrum Technologii Bezpieczeństwa AGH w Krakowie zaprezentują wyniki projektu związanego z przetwarzaniem i analizą danych w odniesieniu do przestępstw gospodarczych. W tym samym panelu uczestnicy poznają założenia projektu MOBINT – dot. analizy danych pochodzących z urządzeń mobilnych.

W trakcie trzydniowej konferencji pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podzielą się z kolei zagadnieniami z obszaru badań mikrośladów chemicznych, technik badawczych na podstawie pozostawionych śladów czy linii papilarnych.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia: http://www.kryminalistyka-jutra.agh.edu.pl/pl/program.html

 • Napis na białym tle: Kryminalistyka jutra
 • Pani naczelnik centralnego laboratorium kryminalistycznego policji
 • Główna aula AGH
 • Przemawia na auli pani naczelnik labolatorium kryminalistycznego
 • słuchacze w trakcie konferencji
 • Sala plenarna ze zgromadzonymi słuchaczami
 • Wojewoda przemawia na auli
 • Komendant Ledzion przemawia na mównicy w auli, obok stoi pani naczelnik Labolatorium
 • Wspólne zdjęcie uczestników konferencji na schodach
 • Komendant Ledzion udziela wywiadu do telewizji
 • Urządzenia do badania mikrośladów rozłożone na stoisku
 • Stoiska firm związanych z branżą analityczną w holu budynku AGH
Powrót na górę strony