Aktualności

Myśleniccy policjanci zachęcają do informowania o zagrożeniach na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 30.09.2022

Chcesz polepszyć stan bezpieczeństwa w swojej okolicy? Wykorzystaj Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) – to bezpłatna, intuicyjna aplikacja, dzięki której możesz poinformować służby o różnych zagrożeniach. Każde zgłoszenie jest anonimowe. Poprzez to interaktywne narzędzie, każdy obywatel ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w miejscu swojego zamieszkania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Od tamtej pory w powiecie myślenickim zanotowano ponad 8440 zgłoszeń. W tym roku myśleniccy policjanci otrzymali za pośrednictwem tej aplikacji ponad 1400 zgłoszeń.

Najczęściej zgłaszane w tym roku zagrożenia to przekraczanie dozwolonej prędkości (866), nieprawidłowe parkowanie (265) i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (68).

Aby zgłosić zagrożenie poprzez aplikację KMZB:

·    otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa;

·    akceptujemy regulamin;

·    chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje;

·    następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia;

·    w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".

Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dostępne kategorie zgłoszeń to m.in.: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie wysypiska śmieci, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe oznakowanie drogi, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, używanie środków odurzających, wypalanie traw.

ZAPAMIĘTAJ, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony