Aktualności

Sądeczanie od 6 lat korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nanieśli już 15 tysięcy zagrożeń

Data publikacji 05.10.2022

Dzięki niej mamy większy wpływ na bezpieczeństwo w naszym najbliższym otoczeniu. Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która już od 6 lat skutecznie ułatwia kontakt obywateli z Policją. W tym czasie mieszkańcy Sądecczyzny chętnie dzielili się z funkcjonariuszami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższej okolicy, nanosząc na mapę 15 tysięcy zgłoszeń, z czego 54% zostało potwierdzonych przez policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa rozpoczęła działalność 5 października 2016 roku, zatem dziś mija dokładnie 6 lat jej funkcjonowania. Niewątpliwym atutem tej nowoczesnej platformy wymiany informacji jest prosta obsługa oraz anonimowość zgłaszającego. Wszyscy mogą w ten sposób przekazywać Policji sygnały o sytuacjach, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania. Każde zgłoszone zagrożenie jest weryfikowane przez policjantów, a zebrane dzięki temu informacje pozwalają funkcjonariuszom być tam, gdzie są najbardziej potrzebni, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Od początku funkcjonowania Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa niezmiennie cieszy się wśród mieszkańców Sądecczyzny dużą popularnością, dając im poczucie, że mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Od października 2016 roku do września 2022 roku mieszkańcy nanieśli na mapę łącznie 15 001 zgłoszeń, a każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów. Sądeccy mundurowi potwierdzili 54% naniesionych zagrożeń, a wśród najczęściej potwierdzanych były: dzikie wysypiska śmieci (62,5% potwierdzonych na 353 zgłoszenia), przekraczanie dozwolonej prędkości (62,2% na 5518 zgłoszeń) i niewłaściwa infrastruktura drogowa (61,9% na 1727 zgłoszeń). Tylko od początku 2022 roku mieszkańcy Sądecczyzny zaznaczyli na KMZB 2368 zagrożeń (policjanci potwierdzili 58,2% z nich).

Od października 2016 roku na terenie całego kraju odnotowano 2,5 miliona zagrożeń zgłoszonych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, które w ponad 51% zostały potwierdzone przez Policję, w następstwie czego podjęto działania zmierzające do ich wyeliminowania (łącznie zostało wyeliminowanych ponad 1,1 miliona różnego rodzaju zagrożeń). Każdego dnia mieszkańcy Polski wskazują ponad tysiąc zagrożeń, które w ich ocenie mają istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, zamieszkania czy wypoczynku.*

*https://policja.pl/pol/aktualnosci/223690,6-lat-funkcjonowania-Krajowej-Mapy-Zagrozen-Bezpieczenstwa.html
 

Powrót na górę strony