Aktualności

Ruszył sezon wyprzedaży. Zachowaj ostrożność podczas zakupów

Data publikacji 14.11.2022

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na duże rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez Internet, by nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców.

Kupuj bezpiecznie w sklepach stacjonarnych
Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić, za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, musimy zachować podstawowe zasady ostrożności. 
Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. 
Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja. 

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie
Handel w sieci cieszy się niezmierną popularnością. Niestety mimo szeregu zalet zakupów przez Internet musimy zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślają nowe metody, by nas oszukać. Aby nie stać się dla nich łatwym celem:
Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy  ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy, logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu.
Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot, zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług, którego zamierzamy skorzystać.
Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
Oczekując na przesyłkę, uważajmy na tzw. wiadomości phishingowe od cyberoszustów, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail czy SMS-y, które często zawierają informację np. o niedopłacie do przesyłki lub o możliwości śledzenia przesyłki po kliknięciu przesłany link. Kiedy w niego klikniemy, by np. dokończyć zlecenie usługi lub aby pobrać plik z informacją o statusie przesyłki, nasze urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych. Pamiętajmy zatem, aby nie klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, nie pobierać załączników, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności!
Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub, pomimo że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.
 

Powrót na górę strony