Aktualności

Prawie 3800 zgłoszeń na KMZB w powiecie krakowskim w 2022 roku

Data publikacji 10.01.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu krakowskiego i sprawdzili, o jakich zagrożeniach najczęściej, w minionym roku, informowali jej użytkownicy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu krakowskiego za ubiegły rok. Przez 2022 rok mieszkańcy naszego powiatu korzystali z tego narzędzia 3799 razy. Mundurowi potwierdzili z tego ponad 2068 zgłoszonych przez mieszkańców zagrożeń, z czego 2025 wyeliminowali. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczanie dozwolonej prędkości (1834), nieprawidłowe parkowanie (655), zła organizacja ruchu drogowego (292) i niewłaściwa infrastruktura drogowa (249). Kolejna grupa zgłoszeń dotyczyła dzikich wysypisk śmieci (141), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (114), używania środków odurzających (110), nielegalnych rajdów samochodowych (106), wałęsających się bezpańskich psów (54), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (52), aktów wandalizmu (49) oraz poruszania się po terenach leśnych quadami (36). Pozostałe kategorie zgłoszeń liczyły od 1 do 26 zgłoszeń. Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla mundurowych, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez obywateli zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi, czy policjanci ruchu drogowego, dbający na co dzień o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu.
Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane na mapie przez mieszkańców, a dzielnicowi tworzyli na tej podstawie plany działań priorytetowych, które miały na celu wyeliminowanie istniejących zagrożeń.


Przypominamy, że korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo proste i wygodne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu, można to uczynić całkowicie anonimowo. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.


Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy także o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, bo każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

 

Powrót na górę strony