Aktualności

Seniorka straciła pieniądze, bo uwierzyła oszustom

Data publikacji 27.03.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek” wyłudzili 30 tysięcy złotych od mieszkanki Oświęcimia.

W czwartek (23.03.br.), tuż po godzinie 14 do 74 - letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oszustka szlochając do słuchawki powiedziała „Mamuś, miałam wypadek. Potrąciłam kobietę w ciąży. Jestem na Policji. Grozi mi 7 lat więzienia”. Następnie do rozmowy wtrącił się mężczyzna, który przekazał, że jest policjantem. Poinformował seniorkę, że córka może uniknąć więzienia, lecz trzeba wpłacić 100 tysięcy złotych. Seniorka  posiadała 30 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami fałszywego policjanta zapakowała. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł nieznany mężczyzna, któremu przekazała gotówkę. Gdy po kontakcie z rodziną zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa powiadomiła policję, która teraz prowadzi w tej sprawie dochodzenie. 
Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić. Policjanci apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze. W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,  natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów będzie świadomych, tym mniej znajdzie ich się w gronie poszkodowanych.  


 

Powrót na górę strony