Aktualności

Sądeczanie chętnie informują policjantów o zagrożeniach w ich najbliżej okolicy za pośrednictwem KMZB

Data publikacji 11.07.2023

Mieszkańcy Sądecczyzny w pierwszym półroczu 2023 roku nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ponad 1,9 tys. zagrożeń. Dzięki takim informacjom sądeccy policjanci mogą skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i szybciej reagować na zaistniałe zagrożenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających bezpośrednio na ich bezpieczeństwo. W pierwszym kwartale 2023 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 980 zgłoszeń, z kolei w drugim kwartale 935. Łącznie w okresie od stycznia do końca czerwca br. naniesionych zostało 1915 zagrożeń (z czego 178 uznanych zostało za żart/pomyłkę). Policjanci potwierdzili 59,6% zgłoszeń. Najczęściej potwierdzanymi były: niewłaściwa infrastruktura drogowa (67,6% na 105 zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (65,8% na 260 zgłoszeń), akty wandalizmu (65,2% na 23 zgłoszenia), przekraczanie dozwolonej prędkości (64,3% na 926 zgłoszeń) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (62,1% na 100 zgłoszeń).

Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku (do 30 czerwca 2023 roku) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na nią łącznie 17 763  zgłoszenia. Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń.

Zgłoszenia na KMZB są całkowicie anonimowe. Dodanie zagrożenia jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html) lub zainstalować aplikację mobilną Geoportal Mobile. Następnie należy wskazać na mapie miejsce (lub wpisać adres), w którym występuje zagrożenie, kliknąć czerwony przycisk „+” (dodaj) i wybrać jedną spośród 27 kategorii zagrożeń. Można krótko opisać występujący problem, załączyć zdjęcie lub filmik.

 

Przypominamy, że w przypadku potrzeby natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.

  • KMZB - mapa wyświetlana na ekranie smartfona
  • plakat promujący KMZB
  • zagrożenia naniesione na KMZB w rejonie Nowego Sącza - print screen
Powrót na górę strony