Aktualności

Dwie krakowskie seniorki ofiarami oszustów 

Data publikacji 04.09.2023

Krakowska policja ponownie apeluje o rozwagę i ograniczone zaufanie.  W ostatnich dniach dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą telefonicznych oszustów podszywających się pod policjantów.

Na początku września br. dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą wyłudzeń, czego rezultatem była utrata ich pieniędzy i kosztowności. W dwóch przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Nieznana osoba zadzwoniła i podała się za policjanta z informacją, że miejsce zamieszkania ofiary jest na celowniku złodziei i żeby się uchronić przed kradzieżą, należy wystawić wszystkie swoje kosztowności i pieniądze za drzwi.

Seniorki otrzymały również informacje od fałszywego policjanta, iż na czas policyjnych działań ich oszczędności zostaną „zabezpieczone” a po ich zakończeniu niezwłocznie zwrócone. Stosując się do instrukcji 79-letnia mieszkanka  Krowodrzy wystawiła za drzwi swojego mieszkania torbę z biżuterią o wartości 40 tysięcy złotych. Podobnie postąpiła 89-letnia seniorka zamieszkująca w rejonie Prądnika Czerwonego przekazując w ten sam sposób oszustom kosztowności o wartości 25 tysięcy złotych. Niestety nikt później nie nawiązał już kontaktu z kobietami w celu zwrotu ich kosztowności. W momencie kiedy zorientowały się one, że padły ofiarą oszustów powiadomiły o tym fakcie prawdziwych policjantów.

Oszuści wciąż grasują i modyfikują metody działań, ale w swoich przestępczych pomysłach często wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność.
Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. W rozmowie telefonicznej każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, córką znajomego, która potrzebuje pilnej pomocy, dlatego należy zachować czujność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności.

Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY NIE proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się rozłączyć z takim rozmówcą i zadzwonić pod nr 112.
 

Powrót na górę strony