Aktualności

7 Wielka Lekcja Ekologii w TAURON Arenie Kraków –działania eko-profilaktyczne Wydziału Prewencji KWP w Krakowie

Data publikacji 18.09.2023

17 września br. policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie uczestniczyli w 7. Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków. Tegoroczna, już siódma edycja wydarzenia odbyła się w plenerze – na terenach zielonych od strony parku Lotników. Przebiegła pod hasłem: „Kierunek klimat”, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego od 16 do 22 września.

Głównym tematem przedsięwzięcia była mobilność i elektromobilność transportu miejskiego oraz nakłanianie mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania w przestrzeni miejskiej. W związku z powyższym organizatorzy przygotowali specjalny punkt bezpłatnych kontroli rowerowych oraz prezentację miejskich rowerów dla uczestników wydarzenia.
Wydział Prewencji KWP w Krakowie zaprezentował miasteczko edukacyjno-profilaktyczne, a w nim materiały profilaktyczne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych, w tym te proekologiczne oraz dotyczące przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Uczestnikom wręczano policyjną krzyżówkę eko - profilaktyczną oraz zorganizowano losowanie pytań z zakresu bezpieczeństwa i ekologii. Każda dobra odpowiedź gwarantowała zdobycie policyjnej pieczątki. Zebranie odpowiedniej ilości pieczątek na poszczególnych stanowiskach pozwalało zdobyć roślinki ekologiczne. Policjanci podejmowali również tematy dotyczące ustawy o ochronie zwierząt oraz uchwały antysmogowej dla Małopolski. Przekazywali ulotki „ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ”, jednocześnie informując o tzw. „zielonej strefie” w małopolskiej Policji oraz o możliwościach zgłaszania aktów znęcania się nad zwierzętami, takich jak: bicie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowych, głodzenie, oferowanie do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Promowali także narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zainteresowani mogli dowiedzieć się w jaki sposób z jej pomocą mogą zgłaszać przypadki związane z naruszeniem „ekologicznych przepisów”. Przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wchodząc do aplikacji KMZB należy wybrać kategorię zgłoszenia według następujących zakładek dotyczących ekologii i ochrony środowiska, takich jak np.: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, kłusownictwo, nielegalna wycinka drzew, nieprawidłowe parkowanie, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, wypalanie traw, znęcanie się nad zwierzętami, a także wałęsające się bezpańskie psy. 
Dodatkowo zaprezentowano uczestnikom materiały doborowe do Policji promujące zawód Policjanta, tj. ulotki informacyjne „Zostań Policjantem”, prenumeraty policyjne. 
W wydarzeniu uczestniczyło wielu uczniowie szkół ponadpodstawowych, studentów, którzy wykazywali zainteresowanie mundurem policyjnym, radiowozem oraz służbą w Policji. 
Dla najmłodszych przygotowano atrakcje takie jak: odblaski, krzyżówki, naklejki, malowanki, książeczki informacyjne, plany lekcji, tabliczki mnożenia, tatuaże ze smokami oraz odciski linii papilarnych. Każdy chętny mógł przymierzyć elementy policyjnego umundurowania i wykonać pamiątkowe fotografie przy radiowozie oraz z maskotkami małopolskiej Policji Polisią i Inspektorem Wawelekim, którzy tradycyjnie nie zawiedli i wspomagali policjantów. Dużym wsparciem wykazali się również obecni na wydarzeniu uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.


 

 • maskotki małopolskiej Policji podczas pikniku przed Tauron Areną Kraków
 • maskotki policyjne wraz z maskotka Wodociagów na pamiątkowym zdjęciu
 • policjanci wraz z uczestnikami w elementach policyjnego umundorowania oraz maskotkami policyjnymi na pamiątkowym zdjęciu.
 • policjanci wraz z uczestnikami w elementach policyjnego umundorowania oraz maskotkami policyjnymi na pamiątkowym zdjęciu.
 • policjanci wraz z uczestnikami w elementach policyjnego umundorowania oraz maskotkami policyjnymi na pamiątkowym zdjęciu.,
 • policjanci wraz z uczestnikami w elementach policyjnego umundorowania oraz maskotkami policyjnymi na pamiątkowym zdjęciu
 • policjant wraz z uczestnikami przy stanowisku profilaktycznym podczas pikniku
 • policjantka wraz z 2 dziewczynkami przy stanowisku plicyjnym podczas pikniku
 • uczestnicy pikniku przy stanowisku policyjnym
 • uczestnicy pikniku przy stanowisku policyjnym wraz z policjantem
 • uczestnicy pikniku przy stanowisku policyjnym
 • uczestnicy pikniku przy stanowisku policyjnym
 • uczestnicy wraz z rowerami podczas pikniku
Powrót na górę strony