Aktualności

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków 2023

Data publikacji 03.10.2023

1 października br. obchodzony był Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków, rozpoczynający kampanię „Świeć przykładem”, która będzie realizowana do 31 grudnia 2023 roku. Z tej okazji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w poniedziałek 2 października br. przeprowadzili akcję profilaktyczną przypominającą o obowiązku posiadania przez pieszych elementów odblaskowych. Promocja akcji miała miejsce również na antenie Radia ESKA, gdzie policjantka promowała m. in. widoczność na drodze wszystkich uczestników ruchu w okresie najbardziej dla nich niebezpiecznym. 

Akcja odbyła się w XVI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, gdzie policjanci wręczali elementy odblaskowe uczniom. Przeprowadzili pogadankę edukacyjną z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególna uwaga zwracana była na prawny obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Ponadto uczniowie klas mundurowych przekazywali na przerwach elementy odblaskowe swoim koleżankom i kolegom promując Ogólnopolski Dzień Odblasków. 

Kolejna akcja tego dnia została przeprowadzona na jednym z nowohuckich placów targowych. Z akcją odblaskową policjanci chcieli dotrzeć również do osób starszych, a w godzinach przedpołudniowych właśnie tam można spotkać wiele osób robiących zakupy zwłaszcza Seniorów. Policjanci wręczali elementy odblaskowe pieszym. Omawiali jak należy prawidłowo je nosić, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.  

Opaski odblaskowe policjanci wręczali również kierującym i pasażerom podczas kontroli drogowej informując jak ważna jest widoczność pieszego na drodze. 

Celem takich działań jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. 
W okresie jesienno – zimowym najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego też policjanci ruchu drogowego zarówno w codziennej służbie jak i podczas działań profilaktyczno - edukacyjnych przypominają o obowiązku posiadania elementów odblaskowych.

Jest to prawny obowiązek, zgodnie z art. art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym - pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. 
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ją ominąć. 

Elementy odblaskowe Małopolska Policja otrzymała dzięki wsparciu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz PZU. 

 

  • Policjant wręcza kobietom elementy odblaskowe
  • Policjantka i policjant stoją wraz osobami z elementami odblaskowymi
  • Policjantka i policjant wręczają kobiecie element odblaskowy
  • Policjantka wręcza rowerzyście element odblaskowy
  • Policjantla zakłada kobiecie na ręce element odblaskowy
  • Policjant trzyma w ręku elementy odblaskowe
  • Policjant ruchu drogowego wręcza opaskę odblaskową kierowcy podczas kontroli drogowej

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony