Aktualności

Lód nigdy nie jest bezpieczny!

Trwający okres zimowy, stwarza realne niebezpieczeństwo osobom spędzającym wolny czas na akwenach wodnych, które zaczynają pokrywać się lodem. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne.

Szukając rozrywki dzieci chętnie spędzają czas tworząc ślizgawki, wędkarze odwiedzają ulubione łowiska, a mieszkańcy często skracają drogę do domu wracając przez zamarznięte akweny. Bardzo często w sposób nieprzemyślany, lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa balansujemy na granicy życia i śmierci wkraczając na niepewny, nieznany zbiornik wodny, który wydaje się bezpieczny przez widoczną warstwę lodu. Tarnowscy policjanci apelują o szczególną ostrożność i zachowanie bezpieczeństwa.

W przypadku załamania lodu, staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której pod człowiekiem zapada się lód, po pierwsze natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli wokół ciebie są inne osoby, możesz je zaangażować w akcję ratowniczą. Rozejrzyj się czy w okolicy nie ma deski, grubego kija, liny, sanek, koła ratunkowego lub innego przedmiotu, który możesz wykorzystać, aby podać go osobie tonącej. Możesz użyć również własnej kurtki lub szalika.
Pamiętaj jednak, że wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dasz radę - nie próbuj rzucać się na ratunek.

 

 

Powrót na górę strony